טל שגב, עורך דין
דיני ספורט וספורטאים
עו"ד גיל באיער
מעצר
עו"ד יוסי טולדנו
רשלנות רפואית אונקולוגיה
עו"ד אורי בר-משה
סמים
משרד עו"ד רנרט-סלומון
ביטוח ותאונות ילדים
עו"ד (רו"ח) עדנה אשכנזי
עזבון
משרד עורכי דין רנרט סלומון
אובדן כושר עבודה
אורית לוי עו"ד ונוטריון
נוטריון
עו"ד סמי בלטר
ארנונה
יעל קוזמנקו & מיכל כחלון עורכות דין
נגישות לנכים
עו"ד נירה בן דוד
אבהות | גניבת זרע
עו"ד יוחאי ניר (נאוי)
בתים משותפים
עו"ד דותן לינדנברג
רשלנות רפואית באבחון

כיצד להגיש תלונה נגד המשטרה? המדריך המלא

נתקלתם בהתנהגות בלתי נאותה של שוטר? שוטר ביצע כנגדכם עבירה פלילית? אתם רוצים להתלונן על שוטר ולא יודעים לאן לפנות? במאמר זה נסביר לאן להגיש תלונה כנגד שוטר וכן נעמוד על מספר דברים חשובים שעליכם לדעת לפני הגשת התלונה

עו"ד שי שקד, 28/07/2019
 

אם החלטתם להגיש תלונה נגד המשטרה, בין אם מדובר בשוטר שהתנהג אליכם באופן לא מכבד, בלתי ראוי, באלימות, או שמא קיבלתם שירות לקוי מהמשטרה או בין אם אתם סבורים ששוטר ביצע עבירה פלילית, המדריך הבא נועד להנחות אתכם כיצד ולאן להגיש את התלונה.


בתקופה האחרונה אנו נחשפים ללא מעט מקרים בהם שוטרים במסגרת תפקידם במשטרה, התעמרו והשפילו אזרחים, התנהגו באופן בלתי ראוי, השתמשו לרעה בסמכותם ובמקרים חמורים יותר, ראינו שוטרים אשר ביצעו עבירות פליליות כלפי אזרחים, נקטו באלימות מוגזמת, שוטרים שבעת עדותם שיקרו בבית המשפט, הטרידו מינית, לקחו שוחד ועוד מקרים מצערים אשר גרמו, בסופו של דבר, לפגיעה קשה באמון הציבור ותדמית המשטרה.


על מנת לעקור מן השורש התנהלות פסולה "ועשבים שוטים" בקרב אנשי המשטרה ובנוסף לכך להביא לשיפור השירות מצד המשטרה, על הציבור לגלות מעורבות ואכפתיות ולהגיש תלונות ללא מורא ישירות אל הגוף הרלוונטי שמפקח על המשטרה, המוסמך לדון בתלונה וככל שהתלונה תמצא מוצדקת, בסמכותו גם להטיל עונשים על השוטרים.


אז כיצד יודעים לאן להגיש את התלונה?


בישראל קיימים שני גופים שתפקידם העיקרי הוא לברר תלונות המוגשות כנגד שוטרים.


הגוף הראשון - המחלקה לחקירות שוטרים מטעם משרד המשפטים (מח"ש).


הגוף השני - היחידה לתלונות הציבור על המשטרה מטעם משטרת ישראל.


הגוף אליו תוגש התלונה יקבע בהתאם לנושא בו היא עוסקת, לדוגמה: אם התלונה עוסקת בחשד לביצוע עבירה פלילית על ידי שוטר יש לפנות למח"ש ואילו כאשר מדובר בביצוע עבירת משמעת על ידי שוטר או התנהלות לקויה מצד המשטרה, יש לפנות ליחידה לתלונות הציבור על המשטרה.


א. הגשת תלונה למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש)


תלונה למחלקה לחקירות שוטרים מגישים אך ורק כאשר התלונה עוסקת בחשד לביצוע עבירה פלילית על ידי איש משטרה, תוך כדי מילוי תפקידו במשטרה ולרבות כאשר מדובר בשימוש בכוח בלתי סביר.


המחלקה לחקירות שוטרים מוסמכת לטפל בכל העבירות הפליליות שנקבעו בחוק שהעונש בגינן הוא מעל שנת מאסר ולמשל: עבירות אלימות, מין, שוחד וטוהר המידות, המתה, פגיעה בפרטיות ועוד.


את התלונה למח"ש ניתן למסור בעל פה או בכתב באחת משלוחות מח"ש הנמצאת באותו מחוז בו משרת השוטר או בוצעה העבירה על ידי השוטר או באמצעות טופס מקוון הנמצא באתר פרקליטות המדינה - המחלקה לחקירות שוטרים. מח"ש מוסמכת לחקור שוטרים ובהמשך גם להעמידם לדין פלילי.


ב. הגשת תלונה ליחידה לתלונות הציבור על המשטרה


תלונה ליחידה לתלונות הציבור על המשטרה מגישים כאשר התלונה עוסקת באחד או יותר מהנושאים הבאים: התנהגות בלתי נאותה של שוטר, מילוי התפקיד באופן לקוי, שימוש לרעה בסמכות, ניצול מעמד של שוטר, התנהגות הפוגעת בתדמית המשטרה, התנהגות שאינה אדיבה, הופעה מרושלת של שוטר, סירוב למסור פרטים מזהים, התרשלות במילוי תפקיד ועוד עבירות משמעת המוגדרות בתוספת הראשונה לחוק המשטרה, התשס"ו - 2006.


כמו כן, ניתן להגיש תלונה בכל נושא הקשור לתפקוד לקוי של המשטרה כגוף (ולא כנגד שוטר מסוים).


את התלונה מגישים ליחידה לתלונות הציבור על המשטרה באותו המרחב בו משרת השוטר או נמצאת תחנת המשטרה הרלוונטית באמצעות פרטי ההתקשרות הנמצאים באתר משטרת ישראל - תלונות ופניות הציבור.


אנשי המשטרה כפופים לדין משמעתי. ככל שתלונתכם תמצא מוצדקת, השוטר צפוי לעמוד לדין משמעתי בפני קצין שיפוט או בית הדין למשמעת של המשטרה (ביד"ם).


בנוסף, יחידה זו מוסמכת, בהסכמת הצדדים, להפנות תלונה להליך גישור בפני מגשר ניטרלי במטרה לנסות ליישב את הסכסוך בדרך מהירה תוך התחייבות הצדדים לסיום סופי של המחלוקת. הליך זה מעלה קשיים, שכן הסכמת המתלונן להליך הגישור כרוכה גם בוויתור על זכותו לייצוג על ידי עו"ד ומעבר לכך ויתור על הזכות להגיש תביעה או טענה אחרת בעניין הנדון בעתיד.


האם ניתן להגיש תלונה גם למח"ש וגם ליחידה לתלונות הציבור?


כאשר התנהגות של שוטר מקימה גם עבירה פלילית וגם עבירת משמעת, פתוחה הדרך לפנות בתלונה גם למח"ש וגם ליחידה לתלונות הציבור ובכל מקרה אין כל מניעה שהשוטר יועמד לדין פלילי וכן משמעתי בגין אותו מעשה או אירוע.


במקרים המתאימים רצוי להגיש את התלונה לשני הגופים, שכן, אם יתברר שהתלונה לא הוגשה לכתובת הנכונה, עלולה התלונה להיגנז מבלי לעבור לגוף הנכון וכך במקרה הטוב יעבור זמן מיותר ובמקרה הגרוע, התלונה פשוט "תיפול בין הכיסאות" ולא תתברר כלל.


אילו פרטים לציין בתלונה?


חשוב לציין בתלונה כמה שיותר פרטים הידועים לכם ובעיקר את הפרטים הבאים: פרטים מלאים שלכם, פרטים מלאים של השוטר שנגדו מוגשת התלונה וכן לתאר את פרטי האירוע (שעה, מקום, כמה שוטרים היו במקום ועוד). ככל שהיו עדים לאירוע, חשוב להפנות לפרטים מזהים שלהם ואמצעי יצירת קשר איתם וחשוב מכל לצרף לתלונה העתקים של ראיות התומכות בתלונה (תמונות, סרטונים, תכתובות, הקלטות, מסמכים שונים ורפואיים וכדומה).


ג. הגשת תלונה לקצין בכיר או למפקד תחנת המשטרה הרלוונטית


אפשרות נוספת להגיש תלונה כנגד המשטרה היא הפניית תלונה אל קצין בכיר העומד בראש אותו מפלג או יחידה במשטרה או אל מפקד תחנת המשטרה הרלוונטית. ראוי לעשות שימוש באפשרות זו בעיקר כדי לזרז טיפול של שוטר או יחידה מסוימת במשטרה שאינם פועלים ביעילות מספקת "וגוררים רגליים".


כך למשל במקרה בו היחידה החוקרת לא מטפלת בתלונה אשר הגיש אזרח בגין עבירה פלילית, ניתן לפנות ישירות לקצין החקירות הממונה או אל מפקד תחנת המשטרה ולבקש את התערבותו המיידית בעניין כך שיורה לפקודיו לבצע עבודתם במהירות המתבקשת.


התלונה הוגשה. מה עכשיו?


לאחר הגשת התלונה, חשוב ליצור קשר ולוודא כי מטפלים בתלונה, להתעדכן למי הועברה התלונה ולהשיג את פרטי יצירת הקשר עימו ובהמשך להמשיך ולעקוב אחר הטיפול התלונה.


ערעור כנגד החלטה בתלונה


במקרה בו התלונה שהגשתם נדחתה, ניתן לערר על ההחלטה באופן הבא: אם התלונה הוגשה למח"ש, זכות המתלונן להגיש ערר כנגד ההחלטה בפני פרקליט המדינה וזאת בתוך 60 ימים ממועד קבלת ההחלטה.


אם התלונה הוגשה ליחידה לתלונות הציבור על המשטרה במרחב מסוים, ניתן להגיש ערר לקצין תלונות הציבור המחוזי ועל החלטתו ניתן להגיש ערר נוסף לראש היחידה הארצית לתלונות הציבור במטה הארצי בירושלים.


תביעה אזרחית כנגד המשטרה


ברוב המקרים, תלונה אשר תמצא מוצדקת על ידי אחד מן הגופים המתוארים במאמר זה, תגרור נקיטת הליכים משפטיים והטלת סנקציות על אנשי המשטרה ואולם, היא עשויה גם להצמיח עילת תביעה אזרחית כנגד משטרת ישראל ולזכות את המתלונן בפיצויים בגין מעשיו או מחדליו של השוטר או התנהלות המשטרה.


הזכות להגיש תלונה על ידי עורך דין


אמנם כל אזרח יכול להגיש תלונה כנגד המשטרה בכוחות עצמו ואנו מקווים שמאמר זה יקל ויסייע במלאכה. אולם, לא הרבה יודעים שקיימת אפשרות כי עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה בתחום, יערוך ויגיש עבורכם את התלונה או יסייע לכם בהכנתה ואף יברר עבורכם מול הגורמים הנכונים את סטטוס הטיפול בה.


לא פעם נתקלנו בתלונות שלא התבררו במהירות הראויה ואף היו תלונות שכלל לא הועברו לטיפול הגורמים הרלוונטיים או כאלה שנגנזו בשל העדר פירוט או מסיבות טכניות כאלה ואחרות.


לפיכך, הגשת תלונה רשמית על ידי עורך דין, ערוכה בכתב, המפרטת את כלל העובדות והטענות המשפטיות ונתמכת במסמכים הנדרשים, לא רק שתקבל יחס שונה וטופל במהירות אלא תגדיל את הסיכויים כי התלונה תמצא מוצדקת והשוטר יועמד לדין בגין מעשיו.


לסיכום, אם בכוונתכם להגיש תלונה כנגד המשטרה, חשוב להגישה ככל הניתן בסמוך לקרות האירוע המתואר בתלונה.


נתקלתם בשוטר אשר ביצע עבירה פלילית או משמעתית, אל תהססו והגישו תלונה כנגדו לגוף הרלוונטי. כאמור, רק בדרך זו ילמדו שוטרי משטרת ישראל כי תפקידם הוא בראש ובראשונה לשרת את האזרחים, לדאוג לביטחונם וכל זאת תוך שמירה על כבודם וזכויותיהם.


הליך הגשת תלונה כנגד המשטרה, נראה על פניו כפשוט ומהיר, אולם, נוכח חשיבות ההליך והשפעתו על עניינם האישי של האזרחים ועל האינטרס הציבורי בכללותו, יש מקום להסתייע בשירותיו של עורך דין פלילי אשר יגיש עבורכם את התלונה או ילווה אתכם בהכנתה.


בשולי הדברים אך לא בשולי חשיבותם נדגיש כי רוב רובם של שוטרי משטרת ישראל מבצעים עבודתם החשובה בצורה מקצועית וראויה להערכה. חשוב להיזהר וחלילה לא להגיש תלונות סרק כנגד שוטרים, שמא "נכרות את הענף שכולנו יושבים עליו" ונפגע בפרנסתם ללא הצדקה.


עורך דין שי שקד מלווה ומייצג חשודים, נאשמים ואזרחים שנפגעו מהתנהלות המשטרה וכן מייצג שוטרים בהליכים פליליים ומשמעתיים במשטרה.


בכל שאלה או לצורך יעוץ משפטי אישי ניתן לפנות ישירות לעו"ד שי שקד.


הכתבה מאת עו"ד שי שקד באדיבות אתר עורכי הדין LawGuide.co.il


*המידע המוצג כאן אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך ובכל מקרה יש לקבל ייעוץ פרטני. נכונות המידע עשויה להשתנות מעת לעת.


כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד.
 

פניה ישירה אל: עו"ד שי שקד

הוספת תגובהתגובות לכתבה

עוד...עוד מאמרים משפט פלילי

ירי באזור מגורים ונשיאת נשק ללא רישיון, מה העונש?

LawGuide, 17/10/2019

צעיר נשא תת מקלע מאולתר ותחמושת בניגוד לחוק וירה באמצעותם באזור מגורים. לאחר מכן הוא החביא את הנשק והתחמושת בשקית בין השיחים. השופט קבע כי שיקולי הרתעה מחייבים נקיטת ענישה קשה וגזר עליו 18 חודשי מאסר בפועל וארבעה חודשי מאסר על תנאי

איום על עובד סוציאלי: האם ציטוט מהתנ"ך מהווה איום פלילי?

LawGuide, 15/10/2019

עובד רווחה התלונן כי גבר שטיפל בילדיו שלח לו אי-מייל מאיים, נוסף על התנהגות תוקפנית קודמת ואלימות מילולית מצדו. האב טען בתגובה כי העובד התנכל לו במשך תקופה וההודעה הייתה תזכורת מוסרית לדין תורה. בבדיקת בית המשפט נמצא כי הדברים אינם נחשבים לאיום

תקיפה חמורה: מה העונש לאדם שחנק את גיסו והיכה אותו באכזריות?

LawGuide, 26/09/2019

על רקע סכסוך בין גיסו לאחותו, צעיר התנפל על גיסו מאחור, חנק אותו והיכה אותו באכזריות במשך דקות ארוכות תוך השמעת איומים ברצח כלפיו. לגיס נגרמו חבלות קשות שכללו בין היתר חתך עמוק בראשו והוא נזקק לקבל טיפול רפואי בבית חולים. האם בית המשפט התחשב בהליך הטיפולי שעבר לשליטה בכעסים והקל בעונשו?

לדוגמה: דיני עבודה, נזקי גוף ותאונות
לדוגמה: מרכז, דרום

ייעוץ משפטי ללא התחייבות

   

נעים להכיר

ד"ר איריס טרומן , משרד עו"ד
053-8007701
דיני משפחה, מקרקעין נדל"ן
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דין
053-9370268
נזקי גוף תאונות, דיני עבודה
רות רפאלי, משרד עו"ד
דיני עבודה
עו"ד רון שוורץ
053-9377935
מקרקעין נדל"ן, דיני משפחה
עו"ד רות שטרנברג
053-9428582
נזקי גוף תאונות, תביעות ביטוח ונזקי רכוש
אופיר בן משה, עורכי דין
053-9428924
רשלנות רפואית, נזקי גוף תאונות

הודעות אחרונות מהפורום

חברתי פוטרה לאחר עשרה חודשי עבודה

ציפורי נאית | לפני 16 דקות | זכויות עובדים

מוסך טיפל ברשלנות ברכב וגרם להרס המנוע

ליאור | לפני 32 דקות | צרכנות ותביעות קטנות

חיוב בתשלומים לעוזרת בית

לירן | לפני 34 דקות | זכויות עובדים

פיטורים של עובדת בהיריון

אנונימית | לפני 36 דקות | זכויות עובדים

התעמרות במשך שנים רבות

שלום | לפני 37 דקות | זכויות עובדים

עורכי דין לפי תחום או עיר

apps iphone android

כיצד להגיש תביעה לתאונת עבודה? נהיגה במהירות מופרזת - מה אומר החוק?

פייסבוק

משרד עו"ד יפעת כהן

עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.

053-7931310

יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"ד

עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן

053-9428843

עו"ד אריה כהנא

עוסק 30 שנה במקרקעין ומיסוי מקרקעין, מומחיות בחוקי דמי מפתח והגנת הדייר

053-9428511

עו"ד רוני יאיר

ר"צ חקירות לשעבר במשטרת, משרדו פועל בתחום הפלילי וצווארון לבן.

053-9428370

אליעד שרגא ושות` - משרד עו"ד

מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.

053-6130820

עו"ד דור פנק

ייצוג במשרד הפנים, הסדרת מעמד בישראל, אזרחות ישראלית - שירות בכל הארץ

053-8007704

שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דין

משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.

053-9428482

גיל בר - אורן לוי, משרד עו"ד

ניסיון של למעלה מעשור בדיני העבודה ובתחום האזרחי לרבות דיני משפחה ונזיקין

053-9370237

משרד עורכי דין דניאלה יובנוביץ-טויטו

עוסקת בדיני משפחה וירושה, גירושין, מזונות, צוואות, הסכמי ממון ואפוטרופוס

0524550395

דינה וולפרט משרד עורכי דין

התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות

053-7101865

עו"ד אלעד רן

תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית

053-6112814

עו״ד קליה טאוזר ליפקין

דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב

053-7101875