עו"ד אדם ידיד
דרכון ספרדי פורטוגזי
קובי צרפתי ורון צרפתי - עו"ד ורו"ח
ביטקוין
יעל קוזמנקו & מיכל כחלון עורכות דין
נגישות לנכים
עו"ד אורי בר-משה
סמים
עו"ד אמיר לנטון
תכנון ובניה
עו"ד נעמי אסיא
סימני מסחר | מדגמים
עו"ד יוסי טולדנו
רשלנות רפואית אונקולוגיה
עורך דין פלילי אלון ארז
עבירות מין
עו"ד דרורית מלינרסקי
יחסי שוכר משכיר
עו"ד אורי טשקורי
העברה ללא תמורה
עו"ד איריס גרבר ועו"ד מוטי גרטל
מזונות

עולם הזכיינות: סיכון מחושב או אליה וקוץ בה?

בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחות הולכת וגואה של עסקים רבים המצעים כמעט לכל מי שחפץ ויש לו האמצעים, לקבל היתר שימוש בשם מסחרי, במוניטין, בפרודוקטים של "הרשת המזכה" בשיטת זכיינות. מהם הסיכונים?

גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורר, 07/12/2016
 

שוק הזכיינות מגלגל בשנה כ-16 מיליארד דולר, היקף כלכלי נאה לכל הדעות. למעשה, מדינת ישראל שופעת ברשתות ובעלי עסקים אשר מציעים למכירה את סניפיהם בתמורה לשמירת הצביון, הסמל המסחרי והמוצר העסקי, אלא שכשמזדמנת לנו עסקת זכיינות אנו צרכים לבדוקה היטב.


סיכון מחושב


מודל הזכיינות מחד הינו מפתה ומגרה את בלוטות האומץ, אך עלול מאידך לגרום להתרסקות כלכלית גדולה במידה ולא מתחמשים בעורך דין, במידע ובגורמים הרלוונטיים.


מלבד הסכום הנקוב אותה דורשת הרשת למכירת הזכיינות, יש לבצע בדיקות משפטיות נאותות ולקבל ייעוץ בנוגע ל"הלך הרוח" ואופן ההתנהלות אותה דורשת הרשת מהזכיין.


אותו סיכון מחושב חייב להימדד באופן כמותי, יש צורך להגדיר היטב מה תהיה העלות מול התועלת במידה ותרחיש מסוים יתרחש או לא יתרחש.


הסיכון או יותר נכון הסיכונים הקיימים נחלקים לשניים: הפן כלכלי, המתבטא בכך שעל הזכיין לדעת שמעבר לתשלום סכום ראשוני עבור רכישת הזיכיון אותו הוא אמור לממן ברובו מהונו האישי, עליו לשלם תמלוגים חודשיים.


בנוסף, ישנם סיכונים בפן ההתנהלות העסקית, בכך שעל הזכיין חובה להשתתף בעלויות פרסומי הרשת, לקבל תכתיבים שונים של הרשת, ולהתחייב לרכוש דרך המזכה את חומרי הגלם שלו ואף להיעזר רק בשירותיהם של אנשי מקצוע העובדים עם הרשת, כך שבפועל קיימת לזכיין עצמאות ניהולית אך היא מוגבלת לשורה של דרישות ונהלים ואי עמידה ביעדים אלו עלולה לגרום להפרת ההסכם בין הזכיין לחברה אשר תוביל אותו לתביעה לא פשוטה כלל וכלל.


מאידך, לזכיינות קיים יתרון על פני תפקידים ועבודות אחרות הנמצאות בשוק כיום, אחד היתרונות הבולטים בזכיינות הוא, שהזכיין אינו חייב להיות מומחה בתחום העסק שיקים. חלק מחבילת הזיכיון שעליה משלם הזכיין, כוללת סיוע במציאת מיקום מתאים להקמת הסניף, ליווי כל תהליך ההקמה והדרכת הזכיין וצוות עובדיו. מהזכיין נדרשים - כישורים ניהוליים, גישה שיווקית ויכולת כלכלית בלבד, לא תואר אקדמי ולא ניסיון קודם כעצמאי אשר מהווה יתרון עצום.


הזכיין אמור לדעת כי הצלחת הסניף שבגינו הוא רוכש זיכיון, תלויה אך ורק במאמציו שלו וכי החברה ו/או הרשת המזכה ו/או מי מנציגיה אינם ערבים להצלחתו. ישנם מספר רב של מודלים, מתכונות, והיקפי זכיינות שאינם ברורים לכל עין, אך אדם עם כישורים ניהוליים, יכולת שיווק מבריקה, כיס מספיק עמוק וכריזמה מגדילים את סיכוייו להצליח בכמה דרגות.


חקיקה רלוונטית


בישראל, עולם הזכיינות נסמך כמעט באופן אבסולוטי על חוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג – 1973, זאת בהיעדר חקיקה ספציפית להסכמי זכיינות אשר מסדירה את יחסי הכוחות בין המזכה לזכיין.


בכך, ללא כל חוק מוסדר נוצר חלל ריק אשר מותיר את השופטים המלומדים בעמדה החשופה למתן פרשנות סותרת מעת לעת, ועלולים לגרום לעיוותי דין קדימה.


נניח לדוגמא שיוסי רכש את זכות הזכיינות של רשת מכוני כושר גדולה באזור תל אביב ואברהם רכש את אותה זכות זכיינות באזור רמלה ובאותם תנאים, לאחר מספר שנים, דין ודברים שניהם (יוסי ואברהם) נקלעו לסכסוך עסקי דומה עם הרשת, אשר הגיע לערכאות בתי המשפט, ההכרעה הותירה את יוסי עם פיצוי כספי ואת אבי עם חוב כספי!


זוהי תוצאה ריאלית ומעשית כאשר לשופטים אין את הכלים המשפטים, קרי חוקים ספציפיים אשר ינחו אותם לצורך הכרעה בנושאי זכיינות.
לכן, יש צורך מאותו רוכש זכיינות לחשב ולנהל באופן נכון ומדוקדק את המו"מ טרם הוא חותם על הסכם הזיכיון, בין אם זה בדמי הזיכיון אותם ישלם במעמד החתימה, דרך התמלוגים העתידיים אותם תדרוש החברה, ועד הזכויות הקיימות לזכיין למול החברה.


חשוב לציין, כי אין בטוחה של מאת אחוזים כי הסיכון המחושב של רוכש הזכיינות יפתור את כל בעיותיו, אמנם ישנו סיכוי גדול כי יצליח ויתעשר, אך גם קיימת האפשרות שבמקרה וייקלע לסכסוך משפטי עם אותה הרשת, עקב הסדר זיכיון פרוץ ודרקוני, תיגרם לרוכש תחושת מועקה מכאיבה לכיס ולנפש.


לפיכך, חשוב מאוד לכל שהחליט להיכנס לתחום הזכיינות להסתייע בעורך דין מנוסה בתחום, שיוכל להעניק את הייעוץ המקצועי ביותר שניתן לקבל, עורך דין אשר יקפיד לקבוע בהסכם הזיכיון את המקרים בהם יוכל כל צד לסיים את הסכם זה ולהימנע מלאפשר לזכיין ו/או לרשת לסיים את ההסכם מסיבה כמעט אמורפית של "פגיעה ביחסי האמון".


האמור לעיל כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים.


כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה שמורות לרבות, הטקסטים, התיאורים, עיצוב האתר, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים למשרד עורכי דין הרשקוביץ ושות' בלבד. אין להעתיק להפיץ, לשכפל, למכור, לפרסם, לשדר או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר וכל דבר אחר המוצג באתר אלא אם ניתנה רשות במסמך לכך בכתב ומראש ממשרד עורכי דין הרשקוביץ ושות'©


האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. בכל מקרה, השימוש באמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד הרשקוביץ ובין המשתמש, משרד עו"ד גיא הרשקוביץ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה, כל עוד השימוש במידע נעשה שלא באמצעות משרד עו"ד גיא הרשקוביץ.


 

פניה ישירה אל: גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורר

הוספת תגובהתגובות לכתבה

עוד...עוד מאמרים מסחרי, חברות ועסקים

הערכת שווי חברות - מדע או מדויק?

יוסי דקל, חוות דעת כלכליות ואקטואריות, 15/08/2019

הערכת שווי חברה מתבצעת למטרות שונות: לצורך מכירה או רכישה של החברה, לצורך מכירה או רכישה של חלק ממניות החברה בידי אחד מבעלי המניות בה או גורם חיצוני, לשם מיזוג חברה עם חברה אחרת, לצורך דיווח לרשות המיסים ועוד

הודעות ספאם ללא הסכמה: חברה ששלחה מסרונים תשלם פיצויים של 28,600 שקלים

LawGuide, 31/07/2019

עשרה אנשים שקיבלו הודעות פרסומת מחברה גדולה המוכרת מיצי בריאות בכל רחבי הארץ, הגישו נגדה תביעה בטענה שההודעות נשלחו אליהם ללא הסכמה. החברה תשלם פיצוי של 650 עבור כל הודעה ששלחה בניגוד לחוק הספאם, ובסך הכול עבור 44 הודעות

פיצוי על הפרת פטנט ישראלי: בעל עסק חיקה פטנט בתחום התריסים וישלם 100 אלף שקל

LawGuide, 07/07/2019

בעלי פטנט המקבע שלבים בתריסי אלומיניום באמצעות קפיץ, הגיש תביעה כנגד בעל עסק אשר יצר חיקוי של המוצר ומכר אותו. בית המשפט הוציא כנגד בעל העסק צו מניעה, וחייב אותו בפיצויים עקב הפרת הפטנט

לדוגמה: דיני עבודה, נזקי גוף ותאונות
לדוגמה: מרכז, דרום

ייעוץ משפטי ללא התחייבות

   

נעים להכיר

גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דין
053-7101883
מקרקעין נדל"ן, פלילי
עו״ד קליה טאוזר ליפקין
053-7101875
הוצאה לפועל
מנשה - רון משרד עו"ד
053-8007619
פלילי, משפט אזרחי
עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון
053-6130839
דיני משפחה, גישור ובוררות
משרד עו"ד לוסי מאיר
053-8007576
דיני משפחה
ליאת פסטרנק-אלקיים, משרד עורכי דין
053-7105244
דיני משפחה

הודעות אחרונות מהפורום

התקנת מצלמות בדיור משותף

גו׳רג׳יה יצחק | לפני 27 דקות | בתים משותפים

דרכון צרפתי בפעם הראשונה

יהודה | לפני 38 דקות | צרפת | דרכון צרפתי

העברת כסף מחו"ל לחשבון בנק

אורלי | לפני 49 דקות | הלבנת הון

תקיפה בגרמניה על ידי מוסלמים

נ | לפני 53 דקות | נפגעי עבירה

תביעת סיעוד לאור מחלה אונקולוגית

אושר | לפני 56 דקות | תביעת סיעוד

האם צריך לשלם מדור כאשר האם לא משלמת שכירות?

חזי | לפני 1 שעות, 0 דקות | מזונות

עורכי דין לפי תחום או עיר

apps iphone android

עו"ד לוסי מאיר מסבירה על הליך הגישור שלילת רשיון נהיגה - מה עושים וכיצד ניתן להתמודד?

פייסבוק

עו"ד ומגשרת רבקה ניר

עוסקת בדיני משפחה וגישור, ייפוי כוח מתמשך, מקרקעין, פשיטת רגל וכינוס נכסים

053-7105254

אהרון מלכה, עו"ד

תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,

053-7325962

משרד עו"ד גישור ונוטריון-חיה לזר נוטקין

דיני משפחה ומעמד אישי - גירושין, סכסוכי ירושה, אפוטרופסות, ידועים בציבור

053-9428887

דינה וולפרט משרד עורכי דין

התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות

053-7101865

עו"ד רות שטרנברג

25 שנות ניסיון בתחום הנזיקין, תאונות והרשלנות הרפואית

053-9428582

שטובר & טולדנו

מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף

053-9428385

רועי ורשבסקי, משרד עורכי דין

ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל

053-7101880

אריק שלו ושות`, עורכי דין

דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.

053-9377919

משרד עו"ד יפעת כהן

עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.

053-7931310

רות רפאלי, משרד עו"ד

משרד בוטיק העוסק בדיני עבודה על כל רבדיו, לרבות ייצוג בתביעות אזרחיות.

053-8007615

ענת אשכנזי, משרד עורכי דין

עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.

053-9386724

מנשה - רון משרד עו"ד

יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים

053-8007619