עו"ד אמיר לנטון
תכנון ובניה
עו"ד לוסי מאיר
חטיפת ילדים | אמנת האג
עו"ד איתי ויסמן
רשלנות מקצועית
עו"ד ליאור לוי
מחיר למשתכן
עו"ד יוסי טולדנו
רשלנות רפואית אונקולוגיה
עו"ד נריה כהן
פינוי בינוי
עורך דין פלילי אלון ארז
עבירות מין
חיה לזר נוטקין - עו"ד, נוטריון ומגשרת
ידועים בציבור
טו"ר אביחיל צדוק
כתובה | סרבנות גט
עו"ד יעל פרי
מושבים וקיבוצים
עו"ד דותן לינדנברג
רשלנות רפואית בלידה
ד"ר אלון קורן-מידן
רשלנות רפואית שיניים
עו"ד רוני יאיר
צווארון לבן

באילו מקרים ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית?

עברת ניתוח בבית חולים ונגרמו לך נזקים בלתי הפיכים וכאבים שלא נגמרים? הרופא לא טיפל בך באופן מקצועי או שלא הודיע לך על הסיכונים של הניתוח?

עו"ד דותן לינדנברג, 20/10/2014
 

במקרים של רשלנות רפואית ניתן להגיש תביעה לפיצוי כספי לבית המשפט. אבל מהי רשלנות בכלל ורשלנות רפואית בפרט? עוולת הרשלנות לעולם אינה סגורה. בתי המשפט ערים לחובתם של הרופאים להתנהל בזהירות מקצועית, בדרך סבירה ונבונה, בכל מקרה לגופו.

 

השופט יבחן האם חובת הזהירות המוטלת על הרופא הופרה על ידו במהלך הניתוח או בסמוך לניתוח? האם הרופא התרשל? איזה נזק נגרם כתוצאה מהרשלנות של רופא? ולבסוף, האם קיים קשר סיבתי בין הניתוח לבין הנזק שנגרם למנותח.

 

עוד בשנות השישים של המאה הקודמת קבע בית המשפט העליון את חובת "הזהירות המושגית" של הרופאים כלפי החולים שהם מטפלים בהם (ע"פ 180/61 אלפרט נ' מדינת ישראל, פ"ד טז 1416).

 

מאוחר יותר, בשנות התשעים למאה הקודמת, קבע בית המשפט העליון כי קיים חוזה בין הרופא והמוסד המטפל לבין החולה, הכולל תנאי כללי, לפיו הטיפול שיינתן לחולה יעמוד באמות המידה הנדרשות של מיומנות וסבירות. לכן, על הרופא לקבל מהחולה את הסכמתו המודעת לטיפול, אחרת הרופא יאלץ לפצות את החולה (ע"א 2781/93 דעקה נ' בית החולים כרמל, פ"ד נג(4) 526).

 

עם זאת, לא כל טעות של רופא היא רשלנות, בפרט כשהרופא בחר בדרך טיפולית מסוימת מבין האפשרויות הקיימות המוכרות לרפואה המודרנית. החלטותיו של הרופא צריכות להיות מבוססות על שיקולים סבירים וברמה המקובלת בעולם המערבי. עליו לבסס את הטיפולים על הידע העדכני, הנתמך בספרות מקצועית ובניסיון המקצועי.

 

כיצד ניתן לאבחן אם הרופא פעל ברשלנות או לא?

 

לפני שמגישים תביעה לבית המשפט על רשלנות רפואית, כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום. שאלת השאלות היא באילו מקרים של רשלנות רפואית בתי המשפט יתערבו ויפסקו פיצויים לנפגע ובאילו לא? ולפי איזה כללים מחליטים השופטים האם נגרמה רשלנות רפואית?

 

בראשית שנות התשעים קבע בית המשפט העליון עקרון לפיו "החלטותיו ופעולותיו של הרופא צריכות להיות מבוססות על שיקולים סבירים וברמה המקובלת. היינו, על הרופא לבסס החלטותיו על הידע העדכני הנתמך בספרות מקצועית, בניסיון קודם, והכול בהתאם לנורמות מקובלות אותה עת בעולם הרפואה" (ע"א 323/89 קוהרי נ' מדינת ישראל, 1991).

 

לכן, בדרך כלל בתי המשפט מכבדים פרקטיקות רפואיות מקובלות המצויות בליבת המומחיות הרפואית, ויראו בקיומן התנהגות ראויה, במיוחד כשמדובר בפרקטיקה הנוהגת לא רק בישראל אלא בעולם הרפואה המערבי.

 

עם זאת, גם לכלל זה יש מצבים חריגים, בהם השופטים התערבו בהליך הרפואי שנעשה בחולים ופסקו פיצוי כספי על רשלנות רפואית.
כך למשל, במקרה שבו רופא שיניים הזריק למטופלת חומר אלחוש שחדר למערכת הדם, הגיע אל המוח וגרם למטופלת באופן בלתי צפוי לנזק נירולוגי קשה. הנזק היה נמנע אילו השתמש הרופא במזרק שואב, המאפשר למנוע את חדירת חומר האלחוש למערכת הדם, ולא במזרק שאינו שואב, שאינו מאפשר זאת.

 

למרות שבאותה תקופה היה נהוג להשתמש גם במזרקים שאינם שואבים, רוב השופטים בבית המשפט העליון פסקו כי השימוש במזרק שאינו שואב היה התרשלות של הרופא, למרות שתאם פרקטיקה רפואית מקובלת (דנ"א 7794/98 רביד נ' קליפורד, 2003).

 

באופן דומה נפסק במקרה שבו בוצע ניתוח ברגל מבלי שנבדקה קודם לכן האפשרות שהמנותח סובל מפגם נדיר של היצרות עורקים, פגם שהתגלה בדיעבד לאחר שבוצע הניתוח. רגלו של האיש נקטעה מתחת לברך בגלל נמק.

 

מהעדויות הרפואיות שנשמעו בבית המשפט עלה כי מדובר בפגם נדיר מאוד וכי לא היה מקובל בקרב הרופאים לערוך בדיקת עורקים לאבחון הפגם לפני הניתוח. אבל בית המשפט פסק כי למרות זאת, הרופאים התרשלו בכך שלא ערכו את הבדיקה לפני הניתוח (ע"א 612/78 פאר נ' קופר, 1980).

 

לצד פסילתם של טיפולים רפואיים אלו, למרות שהיו נדירים ולא מקובלים, נוהגים בתי המשפט להתערב ולפסול התנהלות של רופאים שלא מוסרים למטופל מידע מקיף יותר כדי לקבל את הסכמתו לטיפול, מחשש לעריכת ניסויים בחולים ללא ידיעתם. השופטים גם נוהגים לפסול את היחס הלקוי של הרופא ליולדת, ומבקרים את חוסר הנוכחות של הרופא בחדר לידה במהלך הלידה.

 

הרופאים מחויבים למסור למטופלים את הסיכונים הכרוכים בביצוע ההליך הרפואי

 

בתי המשפט מתחו לא פעם ביקורת נוקבת על נוהלי העבודה בבתי החולים ותבעו מהרופאים רישום רפואי מקיף על מצבו של החולה. כך למשל, חייב לאחרונה בית משפט השלום בקרית גת את בית החולים "אסף הרופא" לפצות בכחצי מיליון שקל על ניתוח לייזר להסרת משקפיים.

 

כב' השופט ישראל פבלו אקסלרד קיבל חלקית תביעת נזיקין של מטופל שראייתו נפגעה כתוצאה מניתוח לייזר להסרת משקפיים שעבר בבית החולים, וקבע כי למרות שבית החולים לא התרשל בניתוח עצמו, חובתו להסביר לחולה את כל המידע על הסיכונים האפשריים מהניתוח (ת"א 694-05).

 

לפני כחודשיים חייב בית משפט השלום בבאר-שבע את בית החולים "סורוקה" לשלם 600 אלף שקל, הפעם בגלל רשלנות בניתוח שגרם לחירשותה של ילדה. כב' השופט עידו רוזין קבע כי הרופאה המתמחה שניתחה את הילדה להוצאת אבן חצץ מאוזנה, חרגה מנורמת התנהגות של רופא סביר בכך שלא התייעצה עם רופא בכיר כשהתעוררו קשיים בניתוח ושיחררה את הילדה מבלי לערוך לה בדיקת שמיעה (ת"א 5910-07).

 

במקרה אחר, נקבע לאחרונה תקדים לפיו טיפול שיניים רשלני שעברה קצינה במהלך שירותה הצבאי גרם לשרשרת מתמשכת של אירועים שהחמירו את מחלתה, עד שהצריכו את כריתת הלסת. שלושה שופטי בית המשפט המחוזי בתל-אביב פסקו עקרונית כי הטיפול התנהל בעצלתיים, ו"כשמדובר במחלה שפרצה או הוחמרה בקשר עם טיפול רפואי שניתן לחייל במהלך השירות הצבאי, אשר תוצאתו חורגת ממהלכם הרגיל והטבעי של דברים, קיים קשר סיבתי בינה לבין השירות הצבאי אף אם לא הייתה רשלנות בטיפול" (ע"ו 34668-12-12).

 

יש לך שאלה?

פורום רשלנות רפואית בלידה

 

דומה כי עולם המשפט, כמו גם עולם הרפואה, עוברים בשנים האחרונות התפתחויות מעניינות ומאתגרות. יש לצפות שההתערבות של שופטים בהחלטות של רופאים ובהתנהלותם במהלך או לקראת ביצוע הניתוח - רק תלך ותגבר. כך או כך, תמיד מומלץ להתייעץ עם עו"ד מנוסה לדיני נזיקין לפני שרצים להגיש תביעה על רשלנות רפואית.
 

פניה ישירה אל: עו"ד דותן לינדנברג

הוספת תגובהתגובות לכתבה

עוד...עוד מאמרים רשלנות רפואית

טיפול רפואי ללא הסכמה: 45 אלף שקלים למטופל שעבר פרוצדורה בברך ללא הסכמתו

LawGuide, 17/04/2019

במהלך ניתוח בהרדמה כללית שעבר גבר בשנות ה-30, התגלו ממצאים שלא היו ידועים לרופאים לפני ההליך, והוחלט לבצע פרוצדורה בסחוס הברך ללא ידיעתו או קבלת הסכמתו מראש. הוא יקבל פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה

רשלנות רפואית בשיקום הפה: מטופלת שאינה יכולה ללעוס תפוצה ב-308 אלף שקלים

LawGuide, 02/04/2019

אישה מבוגרת שעברה טיפול משקם רשלני במרפאת שיניים, לרבות עקירת שיניים ללא הסבר והתקנת גשר באופן שאינו מאפשר לה ללעוס מזון, תקבל פיצויים מרופא השיניים שבבעלותו מרפאת השיניים אשר בה טופלה

רשלנות רפואית סרטן צוואר הרחם: מתי ניתן לתבוע פיצויים עקב אבחון מאוחר?

LawGuide, 22/01/2019

לרגל יום המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם, פורסמו נתונים שלפיהם שיעורי המחלה בישראל הם מהנמוכים במדינות שנבדקו, וזאת בין היתר בשל המודעות הגוברת, בדיקות הפאפ השגרתיות והחיסון שיכול למנוע את ההידבקות בנגיף הפפילומה. רשלנות רפואית באבחון נגעים טרום סרטניים עלולה לגרום לתוצאות קשות. באילו מקרים עיכוב באבחון מהווה עילה להגשת תביעה לפיצויים?

לדוגמה: דיני עבודה, נזקי גוף ותאונות
לדוגמה: מרכז, דרום

ייעוץ משפטי ללא התחייבות

   

נעים להכיר

עורך דין מוריס סידי
053-9370255
תעבורה , פלילי
אריק שלו ושות`, עורכי דין
053-9377919
נזקי גוף תאונות, רשלנות רפואית
עו"ד רון שוורץ
053-9377935
מקרקעין נדל"ן, דיני משפחה
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין
053-9428478
תעבורה , פלילי
משרד עו"ד לוסי מאיר
053-8007576
דיני משפחה
לנציאנו, פרייז ושות`
053-9428442
נזקי גוף תאונות, רשלנות רפואית

הודעות אחרונות מהפורום

לא משלמים לי ימי חופשה

אורית עבו | לפני 2 ימים, 1 שעות, 32 דקות | התפטרות

היתר לסגירת מרפסת פתוחה במבנה קל

יוסי טורי | לפני 2 ימים, 1 שעות, 35 דקות | תכנון ובניה

סוכנות דוגמנות לקחה ממני כסף ולא נותנת כלום חזרה

אלינה | לפני 2 ימים, 2 שעות, 35 דקות | צרכנות ותביעות קטנות

ניתוח קיסרי וכריתת רחם

תקווה | לפני 2 ימים, 2 שעות, 50 דקות | רשלנות רפואית בלידה

צילומי עיצוב אופנה, למי שייכות הזכויות?

עינת | לפני 2 ימים, 2 שעות, 53 דקות | זכויות יוצרים במוזיקה ואמנות

התנגדות לצוואה שנחתמה על ידי אבי הסיעודי

נירית | לפני 2 ימים, 2 שעות, 55 דקות | התנגדות לצוואה

עורכי דין לפי תחום או עיר

apps iphone android

סגירת תיק פלילי מחוסר ראיות או חוסר עניין לציבור אנליסט עם עו"ד אוריאל זעירא על רישיון מעוקל בעקבות חוב

פייסבוק

עו"ד רון שוורץ

מספק שירותים משפטיים כוללים בתחומי המקרקעין, תמ"א 38 ודיני משפחה.

053-9377935

טייבי נתנאל עו"ד ושות`

עוסק בתחום האזרחי-מסחרי, לרבות מקרקעין, משפחה, הוצאה לפועל ועבודה

053-9428367

עו"ד תמי ארליך

משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות

053-9386728

משרד עורכי דין משה ליפשיץ

קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה

053-7933120

עו"ד אלעד רן

תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית

053-6112814

עו"ד נדב גרינולד

המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7

053-6130161

עו"ד אלעד שאול

תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)

053-9386765

אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דין

עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.

053-6130164

עו"ד רות שטרנברג

25 שנות ניסיון בתחום הנזיקין, תאונות והרשלנות הרפואית

053-9428582

דינה וולפרט משרד עורכי דין

התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות

053-7101865

רועי ורשבסקי, משרד עורכי דין

ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל

053-7101880

עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון

דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים

053-9428386