עו"ד ירון בוכובזה ועו"ד אליאס סיילס
נהיגה בשכרות
עו"ד ומגשר שמואל גייער
ליקויי בניה
עו"ד אופיר בן משה
תאונות כלליות
עו"ד ריקי ישי
דיני צבא | משפט צבאי
עו"ד ליזה דמרי-בן שחר
הרעת תנאים
עו"ד דור לוי
השבת רכוש ונכסים
משרד עורכי דין בר-זהר דגני
עריכת צוואה | רישום צוואה
עו"ד ג'ני חבשי
BDI
עו"ד דורון ויגלר
המכון הרפואי
עו"ד ונוטריון עידו לשם
אפוטרופסות וקשישים

באילו מקרים ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית?

עברת ניתוח בבית חולים ונגרמו לך נזקים בלתי הפיכים וכאבים שלא נגמרים? הרופא לא טיפל בך באופן מקצועי או שלא הודיע לך על הסיכונים של הניתוח?

עו"ד דותן לינדנברג, 20/10/2014
 

במקרים של רשלנות רפואית ניתן להגיש תביעה לפיצוי כספי לבית המשפט. אבל מהי רשלנות בכלל ורשלנות רפואית בפרט? עוולת הרשלנות לעולם אינה סגורה. בתי המשפט ערים לחובתם של הרופאים להתנהל בזהירות מקצועית, בדרך סבירה ונבונה, בכל מקרה לגופו.

 

השופט יבחן האם חובת הזהירות המוטלת על הרופא הופרה על ידו במהלך הניתוח או בסמוך לניתוח? האם הרופא התרשל? איזה נזק נגרם כתוצאה מהרשלנות של רופא? ולבסוף, האם קיים קשר סיבתי בין הניתוח לבין הנזק שנגרם למנותח.

 

עוד בשנות השישים של המאה הקודמת קבע בית המשפט העליון את חובת "הזהירות המושגית" של הרופאים כלפי החולים שהם מטפלים בהם (ע"פ 180/61 אלפרט נ' מדינת ישראל, פ"ד טז 1416).

 

מאוחר יותר, בשנות התשעים למאה הקודמת, קבע בית המשפט העליון כי קיים חוזה בין הרופא והמוסד המטפל לבין החולה, הכולל תנאי כללי, לפיו הטיפול שיינתן לחולה יעמוד באמות המידה הנדרשות של מיומנות וסבירות. לכן, על הרופא לקבל מהחולה את הסכמתו המודעת לטיפול, אחרת הרופא יאלץ לפצות את החולה (ע"א 2781/93 דעקה נ' בית החולים כרמל, פ"ד נג(4) 526).

 

עם זאת, לא כל טעות של רופא היא רשלנות, בפרט כשהרופא בחר בדרך טיפולית מסוימת מבין האפשרויות הקיימות המוכרות לרפואה המודרנית. החלטותיו של הרופא צריכות להיות מבוססות על שיקולים סבירים וברמה המקובלת בעולם המערבי. עליו לבסס את הטיפולים על הידע העדכני, הנתמך בספרות מקצועית ובניסיון המקצועי.

 

כיצד ניתן לאבחן אם הרופא פעל ברשלנות או לא?

 

לפני שמגישים תביעה לבית המשפט על רשלנות רפואית, כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום. שאלת השאלות היא באילו מקרים של רשלנות רפואית בתי המשפט יתערבו ויפסקו פיצויים לנפגע ובאילו לא? ולפי איזה כללים מחליטים השופטים האם נגרמה רשלנות רפואית?

 

בראשית שנות התשעים קבע בית המשפט העליון עקרון לפיו "החלטותיו ופעולותיו של הרופא צריכות להיות מבוססות על שיקולים סבירים וברמה המקובלת. היינו, על הרופא לבסס החלטותיו על הידע העדכני הנתמך בספרות מקצועית, בניסיון קודם, והכול בהתאם לנורמות מקובלות אותה עת בעולם הרפואה" (ע"א 323/89 קוהרי נ' מדינת ישראל, 1991).

 

לכן, בדרך כלל בתי המשפט מכבדים פרקטיקות רפואיות מקובלות המצויות בליבת המומחיות הרפואית, ויראו בקיומן התנהגות ראויה, במיוחד כשמדובר בפרקטיקה הנוהגת לא רק בישראל אלא בעולם הרפואה המערבי.

 

עם זאת, גם לכלל זה יש מצבים חריגים, בהם השופטים התערבו בהליך הרפואי שנעשה בחולים ופסקו פיצוי כספי על רשלנות רפואית.
כך למשל, במקרה שבו רופא שיניים הזריק למטופלת חומר אלחוש שחדר למערכת הדם, הגיע אל המוח וגרם למטופלת באופן בלתי צפוי לנזק נירולוגי קשה. הנזק היה נמנע אילו השתמש הרופא במזרק שואב, המאפשר למנוע את חדירת חומר האלחוש למערכת הדם, ולא במזרק שאינו שואב, שאינו מאפשר זאת.

 

למרות שבאותה תקופה היה נהוג להשתמש גם במזרקים שאינם שואבים, רוב השופטים בבית המשפט העליון פסקו כי השימוש במזרק שאינו שואב היה התרשלות של הרופא, למרות שתאם פרקטיקה רפואית מקובלת (דנ"א 7794/98 רביד נ' קליפורד, 2003).

 

באופן דומה נפסק במקרה שבו בוצע ניתוח ברגל מבלי שנבדקה קודם לכן האפשרות שהמנותח סובל מפגם נדיר של היצרות עורקים, פגם שהתגלה בדיעבד לאחר שבוצע הניתוח. רגלו של האיש נקטעה מתחת לברך בגלל נמק.

 

מהעדויות הרפואיות שנשמעו בבית המשפט עלה כי מדובר בפגם נדיר מאוד וכי לא היה מקובל בקרב הרופאים לערוך בדיקת עורקים לאבחון הפגם לפני הניתוח. אבל בית המשפט פסק כי למרות זאת, הרופאים התרשלו בכך שלא ערכו את הבדיקה לפני הניתוח (ע"א 612/78 פאר נ' קופר, 1980).

 

לצד פסילתם של טיפולים רפואיים אלו, למרות שהיו נדירים ולא מקובלים, נוהגים בתי המשפט להתערב ולפסול התנהלות של רופאים שלא מוסרים למטופל מידע מקיף יותר כדי לקבל את הסכמתו לטיפול, מחשש לעריכת ניסויים בחולים ללא ידיעתם. השופטים גם נוהגים לפסול את היחס הלקוי של הרופא ליולדת, ומבקרים את חוסר הנוכחות של הרופא בחדר לידה במהלך הלידה.

 

הרופאים מחויבים למסור למטופלים את הסיכונים הכרוכים בביצוע ההליך הרפואי

 

בתי המשפט מתחו לא פעם ביקורת נוקבת על נוהלי העבודה בבתי החולים ותבעו מהרופאים רישום רפואי מקיף על מצבו של החולה. כך למשל, חייב לאחרונה בית משפט השלום בקרית גת את בית החולים "אסף הרופא" לפצות בכחצי מיליון שקל על ניתוח לייזר להסרת משקפיים.

 

כב' השופט ישראל פבלו אקסלרד קיבל חלקית תביעת נזיקין של מטופל שראייתו נפגעה כתוצאה מניתוח לייזר להסרת משקפיים שעבר בבית החולים, וקבע כי למרות שבית החולים לא התרשל בניתוח עצמו, חובתו להסביר לחולה את כל המידע על הסיכונים האפשריים מהניתוח (ת"א 694-05).

 

לפני כחודשיים חייב בית משפט השלום בבאר-שבע את בית החולים "סורוקה" לשלם 600 אלף שקל, הפעם בגלל רשלנות בניתוח שגרם לחירשותה של ילדה. כב' השופט עידו רוזין קבע כי הרופאה המתמחה שניתחה את הילדה להוצאת אבן חצץ מאוזנה, חרגה מנורמת התנהגות של רופא סביר בכך שלא התייעצה עם רופא בכיר כשהתעוררו קשיים בניתוח ושיחררה את הילדה מבלי לערוך לה בדיקת שמיעה (ת"א 5910-07).

 

במקרה אחר, נקבע לאחרונה תקדים לפיו טיפול שיניים רשלני שעברה קצינה במהלך שירותה הצבאי גרם לשרשרת מתמשכת של אירועים שהחמירו את מחלתה, עד שהצריכו את כריתת הלסת. שלושה שופטי בית המשפט המחוזי בתל-אביב פסקו עקרונית כי הטיפול התנהל בעצלתיים, ו"כשמדובר במחלה שפרצה או הוחמרה בקשר עם טיפול רפואי שניתן לחייל במהלך השירות הצבאי, אשר תוצאתו חורגת ממהלכם הרגיל והטבעי של דברים, קיים קשר סיבתי בינה לבין השירות הצבאי אף אם לא הייתה רשלנות בטיפול" (ע"ו 34668-12-12).

 

יש לך שאלה?

פורום רשלנות רפואית בלידה

 

דומה כי עולם המשפט, כמו גם עולם הרפואה, עוברים בשנים האחרונות התפתחויות מעניינות ומאתגרות. יש לצפות שההתערבות של שופטים בהחלטות של רופאים ובהתנהלותם במהלך או לקראת ביצוע הניתוח - רק תלך ותגבר. כך או כך, תמיד מומלץ להתייעץ עם עו"ד מנוסה לדיני נזיקין לפני שרצים להגיש תביעה על רשלנות רפואית.
 

פניה ישירה אל: עו"ד דותן לינדנברג

הוספת תגובהתגובות לכתבה

עוד...עוד מאמרים רשלנות רפואית

רשלנות בניתוח להוצאת ציסטה: הרופאים הסירו בטעות בלוטת לימפה

LawGuide, 11/06/2019

צעירה אשר עברה ניתוח להסרת ציסטה מהצוואר, הגישה תביעה לפיצויים בטענה שבמהלך הניתוח הוסרה בטעות בלוטת לימפה - דבר שאילץ אותה לעבור ניתוח שני כדי להסיר את הציסטה, והתיר צלקות ונזק עצבי. היא תקבל פיצויים בסך של 295 אלף שקלים

רשלנות בטיפולים קוסמטיים: אם ובתה נפצעו בטיפולים רשלניים להמסת שומן

LawGuide, 03/06/2019

שתי הנשים עברו טיפולים במכון לקוסמטיקה, על ידי מי שהתחזתה לרופאת עור, וכתוצאה מכך נגרמו להן כאבים עזים, פצעים עמוקים וזיהום. הן יפוצו בעשרות אלפי שקלים בגין רשלנות

טיפול רפואי ללא הסכמה: 45 אלף שקלים למטופל שעבר פרוצדורה בברך ללא הסכמתו

LawGuide, 17/04/2019

במהלך ניתוח בהרדמה כללית שעבר גבר בשנות ה-30, התגלו ממצאים שלא היו ידועים לרופאים לפני ההליך, והוחלט לבצע פרוצדורה בסחוס הברך ללא ידיעתו או קבלת הסכמתו מראש. הוא יקבל פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה

לדוגמה: דיני עבודה, נזקי גוף ותאונות
לדוגמה: מרכז, דרום

ייעוץ משפטי ללא התחייבות

   

נעים להכיר

עו"ד הלן דופרמן
053-7341970
דיני משפחה, מקרקעין נדל"ן
אסף-זלוואס-פן עורכי דין
053-7101882
רשלנות רפואית, נזקי גוף תאונות
עו"ד גילה עיני
053-9428406
דיני משפחה, מקרקעין נדל"ן
עו"ד דותן לינדנברג
053-9428574
נזקי גוף תאונות, רשלנות רפואית
עו״ד קליה טאוזר ליפקין
053-7101875
הוצאה לפועל
מזל רבה משרד עו"ד
053-7298217
נזקי גוף תאונות, דיני עבודה

הודעות אחרונות מהפורום

ארנונה עבור שטח משותף

דני | לפני 25 דקות | ארנונה

נהיגה ברכב שלא תואם את סוג הרישיון

שמואל | לפני 3 שעות, 6 דקות | נהיגה ללא רישיון או ביטוח

בקשה לאישור על מס שבח

תום | לפני 11 שעות, 55 דקות | מיסוי מקרקעין

זמן המתנה לאזרחות ספרדית

רוזי | לפני 13 שעות, 1 דקות | דרכון ספרדי פורטוגזי

תביעה נגד ועד הבית

אסתר | לפני 13 שעות, 5 דקות | בתים משותפים

אזרחות מתוקף נישואין

גיא | לפני 13 שעות, 31 דקות | אזרחות איטלקית

עורכי דין לפי תחום או עיר

apps iphone android

תאונת מס ניתן למנוע. לפני כל עסקה, יש לבחון את היבטי המס עו"ד און רונן בתכנית פרקליטים עד הבית - פיצויים וביטוח חובה

פייסבוק

לנציאנו, פרייז ושות`

עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..

053-9428442

עו"ד רועי לוינגר

בוגר הפקולטה למשפטים באוני` חיפה, עוסק בדיני משפחה/ירושה, ניסיון רב בתחום

053-6130159

תום יעקב, משרד עורכי דין וגישור

עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.

053-6112891

עו"ד רון שוורץ

מספק שירותים משפטיים כוללים בתחומי המקרקעין, תמ"א 38 ודיני משפחה.

053-9377935

עו"ד הלן דופרמן

המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור

053-7341970

עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי

עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.

053-7101175

עו"ד שמעון צור

ניסיון רב בתחום המשפחה, משפט מסחרי עם דגש על ליווי חברות ופלילי

053-7105257

רונן מורנו, עורך דין

משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.

053-9374366

עו"ד תמי ארליך

משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות

053-9386728

עו"ד ומגשרת רבקה ניר

עוסקת בדיני משפחה וגישור, ייפוי כוח מתמשך, מקרקעין, פשיטת רגל וכינוס נכסים

053-7105254

משרד עו"ד יפעת כהן

עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.

053-7931310

רונן לפיד משרד עורכי דין

עוסק בתחום ההכרה בנכי צה"ל, רשלנות רפואית, נפגעי עבודה ותאונות דרכים

053-9368608