עו"ד אופיר בן משה
תאונות כלליות
עו"ד זאב גולדווין
ייפוי כוח מתמשך
עו"ד סיגל רייך - הלל
תביעת סיעוד
עו"ד נירה בן דוד
אבהות | גניבת זרע
עו"ד גיל באיער
רישום פלילי
רונן-מעוז, משרד עורכי דין
מחלת מקצוע
עו"ד דורון ויינרייך
הטרדה מינית
עו"ד גל גורודיסקי
יחסי עובד מעביד
עו"ד דור לוי
השבת רכוש ונכסים
עו"ד ומגשרת מיכל זלינגר
הסכם גירושין
עו"ד אורי דלאל
רשלנות בניתוח
עו"ד אמיר לנטון
תכנון ובניה
עו"ד גל גורודיסקי
דיני פנסיה | פרישה מעבודה
עו"ד נריה כהן מגורי
תאונת עבודה

ניהול תביעות רשלנות רפואית

אנשים אשר נפגעו מרשלנות רפואית או ילדיהם נפגעו כתוצאה מרשלנות מצד הרופא המטפל זכאים לפיצוי לפי הדין בישראל

משרד עו"ד ירון מויאל , 21/04/2013
 

אנשים אשר נפגעו מרשלנות רפואית או ילדיהם נפגעו כתוצאה מרשלנות מצד הרופא המטפל זכאים לפיצוי לפי הדין בישראל. אלו החושדים כי פגיעתם היא עקב רשלנות, ראוי שיתייעצו עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, בכדי לבדוק האם אכן מדובר על מקרה של רשלנות רפואית, האם הם זכאים לפיצוי בגין הנזק שנגרם להם, ובאיזה היקף. זאת ועוד, תביעות רשלנות רפואית הינן הליך מסובך ומורכב, וללא ייצוג של בעל מקצוע המתמחה בתחום ספציפי זה, סיכויי ההצלחה של תביעתם מול גופים רפואיים הינם קטנים ביותר, וניהולה ללא ייצוג מקצועי יכול להביא להפסד הפיצוי המגיע לנפגע.

בהליכי תביעה בגין רשלנות רפואית הצד התובע נדרש להוכיח כי אכן היתה רשלנות בהתנהלות הגורם המטפל, כי נגרם לו נזק, וכי הנזק נבע מרשלנות זו, ולא מסיבה אחרת. להלן השלבים הראשונים הכרוכים בהכנת תביעת רשלנות רפואית.


פגישה ראשונית עם עו"ד רשלנות רפואית

 

עורך דין רשלנות רפואית ייפגש עם בני המשפחה לייעוץ ללא עלות, בכדי להבין את פרטי המקרה. שמיעת סיפור המקרה תאפשר לעורך הדין לקבוע האם יש מקום להמשיך ולערוך בדיקה מעמיקה, בה ייבחנו היטב הנסיבות אשר סבבו את ההיריון והלידה.

 

איסוף חומרים

 

בכדי לערוך בחינה מקיפה של האירוע המדובר יש צורך באיסוף מסמכים רלוונטיים, בראשם התיעוד הרפואי. עיון בתיקים הרפואיים הרלוונטיים, מלמד על הבדיקות שנערכו למטופל, התייעצויות הרופאים, הפעולות וההליכים הרפואיים בו נקט הצוות הרפואי כדי לטפל בו, התרופות בהם נעשה שימוש ועוד.

 

במקרים רבים יהיה צורך גם באיסוף וניתוח התיק הרפואי המלא של הנפגע החל מיום לידתו. במקרי רשלנות רפואית בהריון או בלידה שכתוצאה מהן נפגע הילוד יהיה צורך פעמים רבות באיסוף התיקים הרפואיים הן של האם והן של האב, כמו גם התיק הרפואי אשר נפתח לתינוק לאחר הלידה. שלב איסוף החומרים הינו קריטי ביותר, שכן עילת התביעה תתבסס ברובה על חומרים אלו, ואי הצגת מסמכים רלוונטיים בכתב התביעה יכולה להביא להפסד במשפט.

 

חוות דעת מומחה

 

מטרת איסוף החומרים הללו היא הגשתם בפני גורמים רפואיים מומחים, אשר יוכלו לחוות דעתם באשר לשאלה האם מדובר על מקרה רשלנות רפואית, האם נגרם נזק לצד התובע, אילו נזקים ובאיזה היקף, והאם הנזקים נגרמו כתוצאה מן הרשלנות. מטרת חוות דעת זו היא לתמוך בטענות התביעה הנוגעות לנושאים הרפואיים.

 

פעמים רבות, יהיה צורך בפנייה לשני מומחים לפחות מתחומי רפואה שונים, שכן יהיה צורך בהוכחת הרשלנות על ידי רופא מתחום העיסוק של הרופא המטפל, בעוד שקביעת הפגיעה ממנה סובל התובע והוכחת הקשר הנסיבתי תהיה על ידי מומחה מתחום רפואי אחר. לדוגמא, במקרים של רשלנות בהריון או בלידה, שגרמה לפגיעת שיתוק מוחין בילד, יהיה צורך בחוות דעת של מומחה מתחום המיילדות והגניקולוגיה בכדי להוכיח קיומה של רשלנות רפואית, וחוות דעת של מומחה בתחום נוירולוגית ילדים להערכת הנזק ממנו סובל הילד והגורם לו.

 

במידה והמומחה יגיע למסקנה כי הטענות על רשלנות רפואית נכונות, הוא יכתוב חוות דעת רפואית, בה יפורט ניתוח של התיעוד הרפואי תוך השוואתו לנהלים הרפואיים המקובלים, לכתבים ומחקרים רפואיים רלוונטיים וכו'. לאחר כתיבת חוות דעת זו, תיערך בדיקה באשר לנזק שנגרם ולסיבות האפשריות להיווצרותו. במידה ויתברר כי ישנו קשר סיבתי סביר בין הפגיעה והרשלנות, תיכתב חוות דעת נוספת.


 

הכנת כתב תביעה


אם כן, במידה והמסקנות של חוות הדעת תומכות בטענה כי הפגיעה הינה תוצאה של רשלנות, יוכל עורך דין רשלנות רפואית לגבש תביעה ולהגישה. זאת, היות ועל פי החוק בישראל, נדרשת חוות דעת רפואית משפטית התומכת בטענות הצד התובע, בכדי להגיש לבית המשפט תביעת רשלנות רפואית. בנוסף, עורך דין רשלנות רפואית ינהל משא ומתן מול חברות הביטוח בהליך הקדם משפטי.

 

הגשת כתב התביעה יתבצע, כמובן, בהנחה כי אין מניעה אחרת כלשהי להגשת התביעה כגון התיישנות. תקופת ההתיישנות של תביעות רשלנות רפואית הינה ברובן של המקרים בת שבע שנים מיום האירוע בו נפגע הצד התובע. עם זאת, בתביעות בגין נזקי גוף לילוד עקב רשלנות רפואית בהריון או בלידה, החוק מאפשר הגשת תביעות רשלנות רפואית עד הגיעו של הילוד לגיל 25, ובמקרים מסוימים, אף מאוחר יותר.

 

גובה הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית

 

הכנת כתב התביעה על ידי עורך דין רשלנות רפואית כוללת קביעת סכום הפיצוי הנדרש. הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית הוא למעשה תרגום של הנזקים שנגרמו לנפגע ובמקרים מסוימים גם לבני משפחתו לסכום כספי. בחישוב זה נלקחים בחשבון הן נזקים כספיים (נזק ממוני), דוגמת הפסדי שכר והוצאות טיפולים ושיקום, והן נזקים שאינם כספיים (נזק בלתי ממוני), כלומר הכאב, הסבל ועוגמת הנפש שנגרמו לצד התובע ומהם יסבול למשך חייו.

 

במידה רבה, החוק הישראלי מפרט קריטריונים לפיהם ניתן להעריך את גובה הנזק, ולגזור ממנו את גובה הפיצוי, אך כמובן שכל מקרה הוא שונה ויש לדון בו לגופו. זאת, היות והיקף הנזק יקבע בהתאם לנתונים האישיים של הנפגע, מצבו הבריאותי לפני המקרה בו נדונה התביעה, סוג וחומרת הפגיעה ממנה הוא סובל, גובה שכרו לפני הפגיעה ועוד. חשוב לציין כי בניגוד לנזקים פיננסיים אותם קל יחסית לכמת, היקף הפיצוי בגין עוגמת נפש נקבע על ידי בית המשפט.

 

ההליך המשפטי וסיכויי הצלחה


עורך דין רשלנות רפואית ילווה את המשפחה בהגשת כתב התביעה, וייצג את המשפחה לאורך ההליך המשפטי עד לסיומו. חשוב לדעת כי הליכי תביעות רשלנות רפואית הינם ארוכים, ומתנהלים לרוב במשך מספר שנים (שלוש עד ארבע שנים בממוצע).

חשוב לדעת כי תביעות רשלנות רפואית הינן תביעות אזרחיות, בהן על פי החוק בישראל הצד התובע אינו נדרש להוכיח כי הנזק שנגרם לו הוא תוצאה של רשלנות רפואית ב-100% הסתברות. משמעות הדבר היא שגם במקרים בהם אין ודאות שהפגיעה היא כתוצאה מרשלנות רפואית, יתכן ובית המשפט יפסוק לטובת התובעים, כל עוד הוכח כי הסבירות שהנזק הוא תוצאה של רשלנות רפואית גבוהה יותר מן הסבירות שהפגיעה נוצרה עקב גורם אחר. ישנם מקרים רבים מסוג זה בהם בתי המשפט פסקו סכומי פיצויים גבוהים לניזוקים.

 

יתרה מזאת, בתביעות בהם ישנו רישום חסר בתיקים הרפואיים או שהם אבדו כלל, בית המשפט רשאי להעביר את חובת ההוכחה לצד הנתבע. כלומר, יהיה על הגורם הרפואי להוכיח כי טיפולו לא היה רשלני, דבר כמעט בלתי אפשרי ללא מסמכים אלו. במקרים מסוג זה, סיכויי הצלחת התביעה גבוהים ביותר.

 

קיימים גם מקרים מסוימים שבהם בית המשפט קובע, כי נטל ההוכחה ו/או הבאת הראיות במשפט מועבר לכתפי המוסד הרפואי להוכחת היעדר הרשלנות בשל נסיבות מסוימות המתבררות במהלך ניהול המשפט. על מקרים אלה נמנים לדוגמא מצב שבו הנזק שנגרם לחולה באשפוזו הינו נדיר ובלתי צפוי, כגון זיהום קשה, פגיעה עצבית או השארת גוף זר. מקרים אלה ואחרים מדגישים את החשיבות שבהתייעצות ובטיפול בתיק ע"י מומחה רשלנות רפואית.

עלויות תביעות רשלנות רפואית

 

משרד עורכי הדין ירון מויאל עורך את בדיקת עילת התביעה בתיקי רשלנות רפואית, וכן מייצג את הצד התובע במהלך הליכי המשפט ללא תשלום מראש. שכר הטרחה של עורך הדין הינו על בסיס אחוזים ומבוסס על מקרה של הצלחה בתיק בלבד.כלומר, שכר הטרחה משולם רק בסופו של ההליך, במקרה של הצלחה בתביעה וקבלת פיצויים.


עם זאת, ישנה עלות של תביעות רשלנות רפואית עבור הצד התובע, שהיקפה נמוך ביותר, יחסית לסכום הפיצויים, אשר עשוי להיפסק בבית המשפט, במידה והתביעה תצליח. עלות זו מורכבת מכמה תשלומים:

1. בשלב איסוף המסמכים הרפואיים נדרש תשלום על פי החוק, המוערך בסכום של כמה מאות שקלים. זאת היות ועל לפי החוק הישראלי, נדרש תשלום כאשר מבקשים ממוסד רפואי לערוך העתקים של התיעוד הרפואי. גובה התשלום תלוי במספר התיקים המועתקים וכמות הניירת שבהם. לרוב, עורך דין רשלנות רפואית לא יגבה תשלום עבור עבודת איסוף החומרים.


2. תשלום נוסף נדרש עבור הערכה ראשונית ובדיקת החומרים על ידי הרופא המומחה. התשלום עבור שירות זה מתבצע על ידי הלקוח ישירות מול הרופא המומחה. סכום זה משתנה עפ"י כמות החומר וסוג המומחיות הנדרשת, אך ניתן להעריך את העלות של שירות זה בכ-1,000 עד 2,000 שקלים.


3. במידה והרופא המומחה מצא כי אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית, הוא יכין, כאמור את חוות הדעת עצמה, אשר תוגש לבית המשפט. עלות כתיבת חוות הדעת מוערכת בממוצע בכ-5,000 ₪ עד 10,000 ₪, בנוסף למקדמה ששולמה עבור ההערכה הראשונית קודם.
 

4. במקרים מסוימים יש צורך בחוות דעת נוספות, בכדי להוכיח כי אכן נגרם נזק לנפגע. לרוב, חוות דעת אלו, הדורשות עבודה מורכבת פחות מצד המומחה, הן בעלות עלות נמוכה יותר.


5. עבור הגשת תביעת רשלנות רפואית לבית המשפט, ישנו תשלום אגרה בסך 700 ₪ בבית משפט שלום ושיעור כאלף שקלים במידה והתביעה מוגשת לבית המשפט המחוזי.

חשוב לדעת כי במידה והתביעה תסתיים בפסיקה לטובת הצד התובע או תסתיים בפשרה בין הצדדים, התשלומים השונים שפורטו, כולל שכר טרחת עו"ד יוחזרו לתובע כחלק מן הפיצוי שנקבע עבורו.

 

במידה והחלטתם להסתייע בעורך דין, חשוב לוודא כי עורך הדין אשר בחרתם לייצגכם הינו מומחה בתחום של רשלנות רפואית, וביכולתו להוכיח ניסיון בתחום והצלחות בתביעות משפטיות קודמות. עורך דין ירון מויאל הינו עו"ד המתמחה בתחום של רשלנות רפואית לסוגיה, ובעל למעלה מ- 15 שנות ניסיון בהן ייצג נפגעים בעשרות רבות של תביעות רשלנות רפואית.


 


הוספת תגובהתגובות לכתבה

עוד...עוד מאמרים רשלנות רפואית

רשלנות בניתוח להוצאת ציסטה: הרופאים הסירו בטעות בלוטת לימפה

LawGuide, 11/06/2019

צעירה אשר עברה ניתוח להסרת ציסטה מהצוואר, הגישה תביעה לפיצויים בטענה שבמהלך הניתוח הוסרה בטעות בלוטת לימפה - דבר שאילץ אותה לעבור ניתוח שני כדי להסיר את הציסטה, והתיר צלקות ונזק עצבי. היא תקבל פיצויים בסך של 295 אלף שקלים

רשלנות בטיפולים קוסמטיים: אם ובתה נפצעו בטיפולים רשלניים להמסת שומן

LawGuide, 03/06/2019

שתי הנשים עברו טיפולים במכון לקוסמטיקה, על ידי מי שהתחזתה לרופאת עור, וכתוצאה מכך נגרמו להן כאבים עזים, פצעים עמוקים וזיהום. הן יפוצו בעשרות אלפי שקלים בגין רשלנות

טיפול רפואי ללא הסכמה: 45 אלף שקלים למטופל שעבר פרוצדורה בברך ללא הסכמתו

LawGuide, 17/04/2019

במהלך ניתוח בהרדמה כללית שעבר גבר בשנות ה-30, התגלו ממצאים שלא היו ידועים לרופאים לפני ההליך, והוחלט לבצע פרוצדורה בסחוס הברך ללא ידיעתו או קבלת הסכמתו מראש. הוא יקבל פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה

לדוגמה: דיני עבודה, נזקי גוף ותאונות
לדוגמה: מרכז, דרום

ייעוץ משפטי ללא התחייבות

   

נעים להכיר

ד"ר איריס טרומן , משרד עו"ד
053-8007701
דיני משפחה, מקרקעין נדל"ן
עו"ד אלון שליכטר
053-8007600
תעבורה , פלילי
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-און
053-9428592
דיני משפחה, משפט אזרחי
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דין
053-6130164
נזקי גוף תאונות, תביעות ביטוח ונזקי רכוש
אולניק לינוי משרד עו"ד
053-9386726
נזקי גוף תאונות, תביעות ביטוח ונזקי רכוש
לנציאנו, פרייז ושות`
053-9428442
נזקי גוף תאונות, רשלנות רפואית

הודעות אחרונות מהפורום

ביטול צ'ק ביטחון והגנה בהוצאה לפועל

מאור דקל | לפני 11 דקות | התנגדות לביצוע שטר

ארנונה עבור שטח משותף

דני | לפני 37 דקות | ארנונה

התנהגות משפילה כלפי עובדת והטרדה מינית

שיר | לפני 1 שעות, 1 דקות | הטרדה מינית

חברת ניהול סרבנית ניקיון גינה

ניצה בן נחום | לפני 1 שעות, 1 דקות | בתים משותפים

תשלומי בית הספר וחלוקת רכוש

יוסי | לפני 1 שעות, 26 דקות | גירושין

נהיגה ברכב שלא תואם את סוג הרישיון

שמואל | לפני 3 שעות, 18 דקות | נהיגה ללא רישיון או ביטוח

עורכי דין לפי תחום או עיר

apps iphone android

הכרה בפגיעה בשורש כף היד כפגיעת עבודה (CTS) אם נתקלתם בחובות יש פתרון לצאת לחופשי ואפשר להפוך את החלום למציאות

פייסבוק

משרד עו"ד רן קוסטיצקי

המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה

053-8007676

עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון

עוסקת בדיני משפחה, גישור בגירושין בין בני זוג, הסכם ממון וחיים משותפים.

053-6130839

עו"ד שמעון צור

ניסיון רב בתחום המשפחה, משפט מסחרי עם דגש על ליווי חברות ופלילי

053-7105257

ד"ר איריס טרומן , משרד עו"ד

ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.

053-8007701

תום יעקב, משרד עורכי דין וגישור

עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.

053-6112891

עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון

דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים

053-9428386

שוובר - קלביר משרד עו"ד

המשרד עוסק בדיני משפחה וירושה, ייפוי כוח מתמשך, דיני עבודה ולשון הרע.

053-9386787

עו"ד הלן דופרמן

המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור

053-7341970

מעודה יוסף - עו"ד ומגשר

דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין

053-9428951

עו"ד שרון בירון מרקוביץ

עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון

053-9428863

ליאת פסטרנק-אלקיים, משרד עורכי דין

עוסקת בדיני משפחה, גירושין, מעמד אישי, ירושות וצוואות

053-7105244

רות רפאלי, משרד עו"ד

משרד בוטיק העוסק בדיני עבודה על כל רבדיו, לרבות ייצוג בתביעות אזרחיות.

053-8007615