עו"ד ליבנה קציר
התפטרות
עו"ד דורון ויינרייך
הטרדה מינית
עו"ד איתי ויסמן
רשלנות מקצועית
עו"ד שחר המאירי
פוסט טראומה | הלם קרב
עו"ד איווה אשכנזי
גרמניה | דרכון גרמני
עו"ד יוסי טולדנו
רשלנות רפואית אונקולוגיה
עו"ד ורו"ח קובי צרפתי
מיסוי בינלאומי ורילוקיישן
עו"ד איל עופר
דיני איכות הסביבה
עו"ד אופיר בן משה
רשלנות ברפואת משפחה וילדים
עו"ד נריה כהן
פינוי בינוי
עו"ד גרבובסקי נתנאל נועה
כינוס נכסים
עו"ד גיא הרשקוביץ
חוזים / הסכמים

ניהול תביעות רשלנות רפואית

אנשים אשר נפגעו מרשלנות רפואית או ילדיהם נפגעו כתוצאה מרשלנות מצד הרופא המטפל זכאים לפיצוי לפי הדין בישראל

משרד עו"ד ירון מויאל , 21/04/2013
 

אנשים אשר נפגעו מרשלנות רפואית או ילדיהם נפגעו כתוצאה מרשלנות מצד הרופא המטפל זכאים לפיצוי לפי הדין בישראל. אלו החושדים כי פגיעתם היא עקב רשלנות, ראוי שיתייעצו עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, בכדי לבדוק האם אכן מדובר על מקרה של רשלנות רפואית, האם הם זכאים לפיצוי בגין הנזק שנגרם להם, ובאיזה היקף. זאת ועוד, תביעות רשלנות רפואית הינן הליך מסובך ומורכב, וללא ייצוג של בעל מקצוע המתמחה בתחום ספציפי זה, סיכויי ההצלחה של תביעתם מול גופים רפואיים הינם קטנים ביותר, וניהולה ללא ייצוג מקצועי יכול להביא להפסד הפיצוי המגיע לנפגע.

בהליכי תביעה בגין רשלנות רפואית הצד התובע נדרש להוכיח כי אכן היתה רשלנות בהתנהלות הגורם המטפל, כי נגרם לו נזק, וכי הנזק נבע מרשלנות זו, ולא מסיבה אחרת. להלן השלבים הראשונים הכרוכים בהכנת תביעת רשלנות רפואית.


פגישה ראשונית עם עו"ד רשלנות רפואית

 

עורך דין רשלנות רפואית ייפגש עם בני המשפחה לייעוץ ללא עלות, בכדי להבין את פרטי המקרה. שמיעת סיפור המקרה תאפשר לעורך הדין לקבוע האם יש מקום להמשיך ולערוך בדיקה מעמיקה, בה ייבחנו היטב הנסיבות אשר סבבו את ההיריון והלידה.

 

איסוף חומרים

 

בכדי לערוך בחינה מקיפה של האירוע המדובר יש צורך באיסוף מסמכים רלוונטיים, בראשם התיעוד הרפואי. עיון בתיקים הרפואיים הרלוונטיים, מלמד על הבדיקות שנערכו למטופל, התייעצויות הרופאים, הפעולות וההליכים הרפואיים בו נקט הצוות הרפואי כדי לטפל בו, התרופות בהם נעשה שימוש ועוד.

 

במקרים רבים יהיה צורך גם באיסוף וניתוח התיק הרפואי המלא של הנפגע החל מיום לידתו. במקרי רשלנות רפואית בהריון או בלידה שכתוצאה מהן נפגע הילוד יהיה צורך פעמים רבות באיסוף התיקים הרפואיים הן של האם והן של האב, כמו גם התיק הרפואי אשר נפתח לתינוק לאחר הלידה. שלב איסוף החומרים הינו קריטי ביותר, שכן עילת התביעה תתבסס ברובה על חומרים אלו, ואי הצגת מסמכים רלוונטיים בכתב התביעה יכולה להביא להפסד במשפט.

 

חוות דעת מומחה

 

מטרת איסוף החומרים הללו היא הגשתם בפני גורמים רפואיים מומחים, אשר יוכלו לחוות דעתם באשר לשאלה האם מדובר על מקרה רשלנות רפואית, האם נגרם נזק לצד התובע, אילו נזקים ובאיזה היקף, והאם הנזקים נגרמו כתוצאה מן הרשלנות. מטרת חוות דעת זו היא לתמוך בטענות התביעה הנוגעות לנושאים הרפואיים.

 

פעמים רבות, יהיה צורך בפנייה לשני מומחים לפחות מתחומי רפואה שונים, שכן יהיה צורך בהוכחת הרשלנות על ידי רופא מתחום העיסוק של הרופא המטפל, בעוד שקביעת הפגיעה ממנה סובל התובע והוכחת הקשר הנסיבתי תהיה על ידי מומחה מתחום רפואי אחר. לדוגמא, במקרים של רשלנות בהריון או בלידה, שגרמה לפגיעת שיתוק מוחין בילד, יהיה צורך בחוות דעת של מומחה מתחום המיילדות והגניקולוגיה בכדי להוכיח קיומה של רשלנות רפואית, וחוות דעת של מומחה בתחום נוירולוגית ילדים להערכת הנזק ממנו סובל הילד והגורם לו.

 

במידה והמומחה יגיע למסקנה כי הטענות על רשלנות רפואית נכונות, הוא יכתוב חוות דעת רפואית, בה יפורט ניתוח של התיעוד הרפואי תוך השוואתו לנהלים הרפואיים המקובלים, לכתבים ומחקרים רפואיים רלוונטיים וכו'. לאחר כתיבת חוות דעת זו, תיערך בדיקה באשר לנזק שנגרם ולסיבות האפשריות להיווצרותו. במידה ויתברר כי ישנו קשר סיבתי סביר בין הפגיעה והרשלנות, תיכתב חוות דעת נוספת.


 

הכנת כתב תביעה


אם כן, במידה והמסקנות של חוות הדעת תומכות בטענה כי הפגיעה הינה תוצאה של רשלנות, יוכל עורך דין רשלנות רפואית לגבש תביעה ולהגישה. זאת, היות ועל פי החוק בישראל, נדרשת חוות דעת רפואית משפטית התומכת בטענות הצד התובע, בכדי להגיש לבית המשפט תביעת רשלנות רפואית. בנוסף, עורך דין רשלנות רפואית ינהל משא ומתן מול חברות הביטוח בהליך הקדם משפטי.

 

הגשת כתב התביעה יתבצע, כמובן, בהנחה כי אין מניעה אחרת כלשהי להגשת התביעה כגון התיישנות. תקופת ההתיישנות של תביעות רשלנות רפואית הינה ברובן של המקרים בת שבע שנים מיום האירוע בו נפגע הצד התובע. עם זאת, בתביעות בגין נזקי גוף לילוד עקב רשלנות רפואית בהריון או בלידה, החוק מאפשר הגשת תביעות רשלנות רפואית עד הגיעו של הילוד לגיל 25, ובמקרים מסוימים, אף מאוחר יותר.

 

גובה הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית

 

הכנת כתב התביעה על ידי עורך דין רשלנות רפואית כוללת קביעת סכום הפיצוי הנדרש. הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית הוא למעשה תרגום של הנזקים שנגרמו לנפגע ובמקרים מסוימים גם לבני משפחתו לסכום כספי. בחישוב זה נלקחים בחשבון הן נזקים כספיים (נזק ממוני), דוגמת הפסדי שכר והוצאות טיפולים ושיקום, והן נזקים שאינם כספיים (נזק בלתי ממוני), כלומר הכאב, הסבל ועוגמת הנפש שנגרמו לצד התובע ומהם יסבול למשך חייו.

 

במידה רבה, החוק הישראלי מפרט קריטריונים לפיהם ניתן להעריך את גובה הנזק, ולגזור ממנו את גובה הפיצוי, אך כמובן שכל מקרה הוא שונה ויש לדון בו לגופו. זאת, היות והיקף הנזק יקבע בהתאם לנתונים האישיים של הנפגע, מצבו הבריאותי לפני המקרה בו נדונה התביעה, סוג וחומרת הפגיעה ממנה הוא סובל, גובה שכרו לפני הפגיעה ועוד. חשוב לציין כי בניגוד לנזקים פיננסיים אותם קל יחסית לכמת, היקף הפיצוי בגין עוגמת נפש נקבע על ידי בית המשפט.

 

ההליך המשפטי וסיכויי הצלחה


עורך דין רשלנות רפואית ילווה את המשפחה בהגשת כתב התביעה, וייצג את המשפחה לאורך ההליך המשפטי עד לסיומו. חשוב לדעת כי הליכי תביעות רשלנות רפואית הינם ארוכים, ומתנהלים לרוב במשך מספר שנים (שלוש עד ארבע שנים בממוצע).

חשוב לדעת כי תביעות רשלנות רפואית הינן תביעות אזרחיות, בהן על פי החוק בישראל הצד התובע אינו נדרש להוכיח כי הנזק שנגרם לו הוא תוצאה של רשלנות רפואית ב-100% הסתברות. משמעות הדבר היא שגם במקרים בהם אין ודאות שהפגיעה היא כתוצאה מרשלנות רפואית, יתכן ובית המשפט יפסוק לטובת התובעים, כל עוד הוכח כי הסבירות שהנזק הוא תוצאה של רשלנות רפואית גבוהה יותר מן הסבירות שהפגיעה נוצרה עקב גורם אחר. ישנם מקרים רבים מסוג זה בהם בתי המשפט פסקו סכומי פיצויים גבוהים לניזוקים.

 

יתרה מזאת, בתביעות בהם ישנו רישום חסר בתיקים הרפואיים או שהם אבדו כלל, בית המשפט רשאי להעביר את חובת ההוכחה לצד הנתבע. כלומר, יהיה על הגורם הרפואי להוכיח כי טיפולו לא היה רשלני, דבר כמעט בלתי אפשרי ללא מסמכים אלו. במקרים מסוג זה, סיכויי הצלחת התביעה גבוהים ביותר.

 

קיימים גם מקרים מסוימים שבהם בית המשפט קובע, כי נטל ההוכחה ו/או הבאת הראיות במשפט מועבר לכתפי המוסד הרפואי להוכחת היעדר הרשלנות בשל נסיבות מסוימות המתבררות במהלך ניהול המשפט. על מקרים אלה נמנים לדוגמא מצב שבו הנזק שנגרם לחולה באשפוזו הינו נדיר ובלתי צפוי, כגון זיהום קשה, פגיעה עצבית או השארת גוף זר. מקרים אלה ואחרים מדגישים את החשיבות שבהתייעצות ובטיפול בתיק ע"י מומחה רשלנות רפואית.

עלויות תביעות רשלנות רפואית

 

משרד עורכי הדין ירון מויאל עורך את בדיקת עילת התביעה בתיקי רשלנות רפואית, וכן מייצג את הצד התובע במהלך הליכי המשפט ללא תשלום מראש. שכר הטרחה של עורך הדין הינו על בסיס אחוזים ומבוסס על מקרה של הצלחה בתיק בלבד.כלומר, שכר הטרחה משולם רק בסופו של ההליך, במקרה של הצלחה בתביעה וקבלת פיצויים.


עם זאת, ישנה עלות של תביעות רשלנות רפואית עבור הצד התובע, שהיקפה נמוך ביותר, יחסית לסכום הפיצויים, אשר עשוי להיפסק בבית המשפט, במידה והתביעה תצליח. עלות זו מורכבת מכמה תשלומים:

1. בשלב איסוף המסמכים הרפואיים נדרש תשלום על פי החוק, המוערך בסכום של כמה מאות שקלים. זאת היות ועל לפי החוק הישראלי, נדרש תשלום כאשר מבקשים ממוסד רפואי לערוך העתקים של התיעוד הרפואי. גובה התשלום תלוי במספר התיקים המועתקים וכמות הניירת שבהם. לרוב, עורך דין רשלנות רפואית לא יגבה תשלום עבור עבודת איסוף החומרים.


2. תשלום נוסף נדרש עבור הערכה ראשונית ובדיקת החומרים על ידי הרופא המומחה. התשלום עבור שירות זה מתבצע על ידי הלקוח ישירות מול הרופא המומחה. סכום זה משתנה עפ"י כמות החומר וסוג המומחיות הנדרשת, אך ניתן להעריך את העלות של שירות זה בכ-1,000 עד 2,000 שקלים.


3. במידה והרופא המומחה מצא כי אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית, הוא יכין, כאמור את חוות הדעת עצמה, אשר תוגש לבית המשפט. עלות כתיבת חוות הדעת מוערכת בממוצע בכ-5,000 ₪ עד 10,000 ₪, בנוסף למקדמה ששולמה עבור ההערכה הראשונית קודם.
 

4. במקרים מסוימים יש צורך בחוות דעת נוספות, בכדי להוכיח כי אכן נגרם נזק לנפגע. לרוב, חוות דעת אלו, הדורשות עבודה מורכבת פחות מצד המומחה, הן בעלות עלות נמוכה יותר.


5. עבור הגשת תביעת רשלנות רפואית לבית המשפט, ישנו תשלום אגרה בסך 700 ₪ בבית משפט שלום ושיעור כאלף שקלים במידה והתביעה מוגשת לבית המשפט המחוזי.

חשוב לדעת כי במידה והתביעה תסתיים בפסיקה לטובת הצד התובע או תסתיים בפשרה בין הצדדים, התשלומים השונים שפורטו, כולל שכר טרחת עו"ד יוחזרו לתובע כחלק מן הפיצוי שנקבע עבורו.

 

במידה והחלטתם להסתייע בעורך דין, חשוב לוודא כי עורך הדין אשר בחרתם לייצגכם הינו מומחה בתחום של רשלנות רפואית, וביכולתו להוכיח ניסיון בתחום והצלחות בתביעות משפטיות קודמות. עורך דין ירון מויאל הינו עו"ד המתמחה בתחום של רשלנות רפואית לסוגיה, ובעל למעלה מ- 15 שנות ניסיון בהן ייצג נפגעים בעשרות רבות של תביעות רשלנות רפואית.


 


הוספת תגובהתגובות לכתבה

עוד...עוד מאמרים רשלנות רפואית

טיפול רפואי ללא הסכמה: 45 אלף שקלים למטופל שעבר פרוצדורה בברך ללא הסכמתו

LawGuide, 17/04/2019

במהלך ניתוח בהרדמה כללית שעבר גבר בשנות ה-30, התגלו ממצאים שלא היו ידועים לרופאים לפני ההליך, והוחלט לבצע פרוצדורה בסחוס הברך ללא ידיעתו או קבלת הסכמתו מראש. הוא יקבל פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה

רשלנות רפואית בשיקום הפה: מטופלת שאינה יכולה ללעוס תפוצה ב-308 אלף שקלים

LawGuide, 02/04/2019

אישה מבוגרת שעברה טיפול משקם רשלני במרפאת שיניים, לרבות עקירת שיניים ללא הסבר והתקנת גשר באופן שאינו מאפשר לה ללעוס מזון, תקבל פיצויים מרופא השיניים שבבעלותו מרפאת השיניים אשר בה טופלה

רשלנות רפואית סרטן צוואר הרחם: מתי ניתן לתבוע פיצויים עקב אבחון מאוחר?

LawGuide, 22/01/2019

לרגל יום המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם, פורסמו נתונים שלפיהם שיעורי המחלה בישראל הם מהנמוכים במדינות שנבדקו, וזאת בין היתר בשל המודעות הגוברת, בדיקות הפאפ השגרתיות והחיסון שיכול למנוע את ההידבקות בנגיף הפפילומה. רשלנות רפואית באבחון נגעים טרום סרטניים עלולה לגרום לתוצאות קשות. באילו מקרים עיכוב באבחון מהווה עילה להגשת תביעה לפיצויים?

לדוגמה: דיני עבודה, נזקי גוף ותאונות
לדוגמה: מרכז, דרום

ייעוץ משפטי ללא התחייבות

   

נעים להכיר

אליעד שרגא ושות` - משרד עו"ד
053-6130820
דיני משפחה, משפט מנהלי ועתירות
גיל בר - אורן לוי, משרד עו"ד
053-9370237
דיני עבודה, דיני משפחה
טייבי נתנאל עו"ד ושות`
053-9428367
מקרקעין נדל"ן, דיני משפחה
עו"ד הלן דופרמן
053-7341970
דיני משפחה, מקרקעין נדל"ן
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דין
053-8007609
נזקי גוף תאונות, תביעות ביטוח ונזקי רכוש
אליס שמאי עורכת דין
053-7931319
נזקי גוף תאונות, דיני עבודה

הודעות אחרונות מהפורום

לא משלמים לי ימי חופשה

אורית עבו | לפני 1 ימים, 13 שעות, 50 דקות | התפטרות

היתר לסגירת מרפסת פתוחה במבנה קל

יוסי טורי | לפני 1 ימים, 13 שעות, 53 דקות | תכנון ובניה

סוכנות דוגמנות לקחה ממני כסף ולא נותנת כלום חזרה

אלינה | לפני 1 ימים, 14 שעות, 53 דקות | צרכנות ותביעות קטנות

ניתוח קיסרי וכריתת רחם

תקווה | לפני 1 ימים, 15 שעות, 8 דקות | רשלנות רפואית בלידה

צילומי עיצוב אופנה, למי שייכות הזכויות?

עינת | לפני 1 ימים, 15 שעות, 11 דקות | זכויות יוצרים במוזיקה ואמנות

התנגדות לצוואה שנחתמה על ידי אבי הסיעודי

נירית | לפני 1 ימים, 15 שעות, 13 דקות | התנגדות לצוואה

עורכי דין לפי תחום או עיר

apps iphone android

אנליסט עם עו"ד אוריאל זעירא על רישיון מעוקל בעקבות חוב הכרה בנפגע תוך כדי ועקב שירות ביטחון

פייסבוק

אליס שמאי עורכת דין

עוסקת בלשון הרע, הטרדה מינית ,דיני עבודה וחוזים יחס אישי לכל אורך הטיפול.

053-7931319

משרד עו"ד רן קוסטיצקי

המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה

053-8007676

עודד פרץ ושות`

עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה

053-9428566

אוחיון-דבש, משרד עורכי דין

ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.

053-9428478

עו"ד אלעד רן

תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית

053-6112814

רות רפאלי, משרד עו"ד

משרד בוטיק העוסק בדיני עבודה על כל רבדיו, לרבות ייצוג בתביעות אזרחיות.

053-8007615

רועי ורשבסקי, משרד עורכי דין

ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל

053-7101880

עו"ד עמית כהן

מייצג נאשמים בעבירות תעבורה בכל בתי המשפט בארץ

053-9428869

עו"ד אלעד שאול

תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)

053-9386765

עו"ד אוריאל זעירא

ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים

053-9428363

מזל רבה משרד עו"ד

כל דיני העבודה, תביעות נזיקין יעוץ לפני חקירה במשטרה אזור המרכז והשפלה

053-7298217

משרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפון

עוסק בדיני עבודה בדגש על זכויות עובדים ובפשיטות רגל במחיקת חובות.

053-9386720