ארז הימן, עו"ד ונוטריון
רישום בטאבו
עו"ד אירית ינקוביץ
מיסוי מקרקעין
עו"ד גל גורודיסקי
זכויות עובדים
עו"ד טליה נעמת
אזרחות איטלקית
עו"ד נעם קונפינו
נהיגה ללא רישיון או ביטוח
עו"ד דור לוי
השבת רכוש ונכסים
עו"ד ג'ני חבשי
BDI
עו"ד נעמי אסיא
סימני מסחר | מדגמים
עו"ד לוסי מאיר
חטיפת ילדים | אמנת האג
עו"ד יעל פרי
מושבים וקיבוצים
עו"ד גילת אבידן
התנגדות לביצוע שטר
עו"ד אורנה שמריהו
פיצויי פיטורין
עו"ד אפרת חורי הרוש
גירושין
עו"ד דותן לינדנברג
רשלנות רפואית בלידה

זכויות יוצרים במוסיקה - מתי משלמים פיצויים? מהן זכויות אמן?

זכויות יוצרים במוסיקה הינן סוגיה משפטית מורכבת. מהי אקו"ם וכיצד מתמודדים עם תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים במוסיקה ואמנות?

שחר מנהלת האתר, 20/02/2013
 

זכויות יוצרים במוסיקה הינה סוגיה משפטית מורכבת אשר חוסר בהירות מסוים אופף אותה. חוסר בהירות זה גורם לישראלים רבים לחוש מעט חסרי אונים נוכח חשש מפני תביעות אשר תוגשנה כנגדם מחמת הפרת זכויות יוצרים.


יש לכם שאלה?
פורום קניין רוחני
פורום זכויות יוצרים במוזיקה ואמנות


שאלות נפוצות אשר עולות בקרב ישראלים "נבוכים" אלה הינן - האם ניתן להשמיע רדיו בעסק? האם מסיבה פרטית בה מתנגנים שירים על פי פלייליסט ממחשב הינה הפרת זכויות יוצרים? על מי האחריות לשלם תגמולים בעת שמחה באולם אירועים? מה לגבי הופעה חיה? להלן מאמר אשר סוקר באופן ראשוני, ובקליפת אגוז, את סוגיית זכויות היוצרים במוסיקה בישראל.


המשפט הישראלי קובע כי כל שיר המושמע במדינה מקפל בתוכו שלוש זכויות יוצרים שונות. זכות ראשונה על המילים, זכות שנייה על הלחן, וזכות שלישית השייכת למקליט השיר (חברת התקליטים או אולפן ההקלטות). אי לכך, כל השמעה של שיר בישראל חייבת את שלושת האישורים הרלבנטיים מבחינת בעלי זכויות היוצרים. השמעה ללא הזכויות הנ"ל הינה הפרת חוק העלולה להקים עילת תביעה.


תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים במוסיקה עלולות להגיע עד כדי עשרות אלפי שקלים. אי לכך, מומלץ להיזהר מפניהן. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת הינה להכיר את החוק ולהימנע מהשמעת שירים ללא האישורים המתאימים. עם זאת, גם במידה והוגשה כנגדכם תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים במוסיקה, חשוב לדעת כי המקרה איננו אבוד. עורכי דין העוסקים בתחום יוכלו לסייע במרבית המקרים ולהביא להפחתה משמעותית של סכום התביעה. בדומה לכל סוגיה משפטית, גם הפרת זכויות יוצרים בשירים הינה עניין הנבחן בהתאם לכל מקרה לגופו.


כיצד משיגים הסכמה להשמעת שירים?


היות והאמנים אינם יכולים לאכוף באופן עצמאי את השמירה על זכויות היוצרים שלהם, רבים מהם העבירו את הסוגיה לתאגידים המנהלים את זכויות היוצרים בניהול משותף. דהיינו, האמנים מעבירים את זכויות היוצרים לתאגיד, וזה עוסק באכיפת החוק וההתנהלות מול הגורמים המעוניינים בהשמעת המוסיקה (למשל - אולמות אירועים). התאגיד המוכר ביותר מבחינה זו הינו אקו"ם בע"מ.


אקו"ם הינו ראשי תיבות של "אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל". מדובר באגודה אשר שמה לעצמה למטרה לשמור על זכויות היוצרים של יצירות בישראל - מהארץ ומהעולם. אקו"ם פועלת במרץ על מנת לגבות תמלוגים ראויים עבור האמנים והשימוש ביצירותיהם. למעשה, האגודה פוטרת את המשתמש במוסיקה מחובתו לפנות באופן ישיר לכל יוצר ויוצר. אקו"ם נוסדה לפני כ-80 שנה, בשנת 1936. על מייסדיה נמנו יוצרים בולטים בשנות ה-30 של המאה ה-20 כגון לאה גולדברג, משה וילנסקי, מדרכי זעירא, אברהם שלונסקי, אלכסנדר פן ועוד.


על פי רוב, השמעת מוסיקה בפרהסיה נעשית תוך כדי תיאום מול אקו"ם ותשלום תמלוגים כנדרש. מדובר בתופעה ידועה אשר כמעט כל חתן וכלה "נאלצים" לעבור אותה בדרכם לחופה. כמו כן, רבים אינם יודעים זאת אבל לעיתים אין די בתשלום לאקו"ם ויש לשלם גם בגין השימוש בזכויות היוצרים מבחינת ההקלטה עצמה. תשלום זה נעשה בישראל מול הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ או מול הפי"ל (הפדרציה למוסיקה ישראלית וים תיכונית בע"מ).


הסוגיה מסתבכת כאשר גורמים או פרטים משמיעים יצירות מוסיקאליות מבלי שהם מודעים לחובת תשלום התמלוגים ("במקרה הטוב") או שהם בכוונת מתכוון אינם נושאים בתשלום ("במקרה הרע"). כפי שצוין לעיל, תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים בשירים עלולות להגיע עד כדי סכומים משמעותיים. להלן דוגמאות למקרים כאמור.


דוגמאות לפיצויים


לא אחת, בתי המשפט עוסקים בסוגיות הקשורות לענייני זכויות יוצרים במוסיקה. למשל, לאחרונה נקבע כי כאשר בית עסק מפר זכויות יוצרים בשירים, ייתכן והאחריות בעניין תונח לפתחו של בעל המקום (וזאת חרף האישיות המשפטית הנפרדת). לדוגמא, בית קפה בקניון בנתניה קיים הופעה חיה במהלכה בוצעו גם "קאברים" של שירים ישראלים. אקו"ם הגישה תביעה כנגד בית הקפה בשל הפרת זכויות היוצרים של האמנים ששיריהם הושמעו בהופעה.


בית הקפה העלה שתי טענות. ראשית, נטען כי הקניון משלם תמלוגים חודשיים לאקו"ם. שנית, נטען כי אין להטיל אחריות כלשהי על בעל בית הקפה, וזאת מתוך העיקרון המסחרי-משפטי של הפרדה בין חברה בע"מ לבעליה. בית המשפט קיבל את טענות אקו"ם, הן מבחינת הפרת זכויות היוצרים והן מבחינת האחריות האישית. נקבע כי אחריותו האישית של בעל בית הקפה נבעה מכך שהוא הוביל את הפרת זכויות היוצרים במקרה דנן. בית המשפט פסק כי בית הקפה ומנהלו ישלמו לאקו"ם פיצויים בסך 70,000 שקלים בגין הפרת זכויות היוצרים.


במקרה אחר, בית משפט השלום בקריות פסק פיצויים בשיעור 30,000 שקלים בגין השמעת שירים תוך כדי הפרת זכויות יוצרים באולם אירועים. התביעה הוגשה על סך של כ-80,000 שקלים כנגד אולם אירועים בחיפה. נטען כי "חוקר מטעם אקו"ם" ביקר במקום בזמן אירוע ומצא כי הושמעו בו שירים אשר לא שולמו עליהם תגמולים לאקו"ם. בסופו של היום, במקום לשלם סכום לא גבוה של כמה מאות שקלים טרם האירוע, אולם האירועים נאלץ לשלם סך של כ-30,000 שקלים בגין הפרת זכויות יוצרים.


לסיכום,


מדי שנה אנו שומעים על תביעות רבות המוגשות על ידי אקו"ם כנגד גופים שונים. לדוגמא, לאחרונה פורסם בכלי התקשורת כי אקו"ם הגישה תביעה בשיעור של מאות אלפי שקלים כנגד תחנת הרדיו רשת ב' (בגין השמעת שירים - לכאורה - ללא תשלום תגמולים). כמו כן, חברת תנובה ארגנה אירוע בו הושמעו שירים על ידי חברה חיצונית. אי לכך, אקו"ם החלה בהתנהלות משפטית כנגד תאגיד החלב.


כפי שניתן לראות, לא תמיד ברור האם מדובר בהפרת זכויות יוצרים במוסיקה ומיהו האחראי לביצוע העוולה. לדוגמא, במידה ומוסיקה מושמעת באולם אירועים במסגרת חתונה, נשאלת אפוא השאלה מי חייב בתשלום התגמולים - הזוג המאושר או בעל האולם. כמו כן, האם ניתן לגבות תמלוגים בגין השמעת מוסיקה במסיבה פרטית ומהי מסיבה פרטית. עורכי דין העוסקים בתחום יכולים בדרך כלל לבחון את נסיבות המקרה הספציפי בהתאם להלכה הפסוקה ותקדימים רלבנטיים. חשוב להדגיש כי אין מקרה הזהה למשנהו וכל אחת מהסיטואציות הנ"ל יכולה להיות שונה מקודמתה.
 


הוספת תגובהתגובות לכתבה

עוד...עוד מאמרים קניין רוחני

גניבת עין - הלכה למעשה

גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורר, 29/08/2018

בשעה טובה הקמתם עסק חדש. הודות למאמצים והשקעה רבה העסק משגשג והמוניטין שלכם פורח. אלא שאז אתם מגלים לתדהמתכם שמישהו מוכר מוצרים מזויפים תוך שהוא עושה שימוש במותג המסחרי שלכם. האם ישנה דרך להגן על העסק שלכם?

חוק העיצובים: כך ניתן להגן על עיצוב תעשייתי ועיצוב גרפי מפני העתקות

LawGuide, 16/08/2018

לאחרונה נכנס לתוקפו חוק העיצובים החדש, אשר מעניק הגנה אוטומטית מפני זיופים או העתקות של עיצובים מקוריים בתחומי עיצוב המוצר, עיצוב תכשיטים, עיצוב גרפי, עיצוב אופנה ועוד, ומאפשר הגשת תביעה וקבלת פיצויים ללא הוכחת נזק בסכום שיכול להגיע עד ל-100 אלף שקלים

זכויות יוצרים בתוכנית אדריכלית: האם שרטוטים הם יצירה מקורית?

LawGuide, 24/10/2017

למי שייכות זכויות היוצרים ביצירה אדריכלית, והאם העתקת תוכניות בנייה אדריכליות מהווה הפרת זכויות יוצרים?

לדוגמה: דיני עבודה, נזקי גוף ותאונות
לדוגמה: מרכז, דרום

ייעוץ משפטי ללא התחייבות

   

נעים להכיר

גיל בר - אורן לוי, משרד עו"ד
053-9370237
דיני עבודה, דיני משפחה
משרד עו"ד רן קוסטיצקי
053-8007676
מקרקעין נדל"ן, משפט מסחרי ועסקים
עו"ד דותן לינדנברג
053-9428574
נזקי גוף תאונות, רשלנות רפואית
עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון
053-6130839
דיני משפחה, גישור ובוררות
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון
053-9428386
דיני משפחה, דיני עבודה
עו"ד שרון בירון מרקוביץ
053-9428863
נזקי גוף תאונות, רשלנות רפואית

הודעות אחרונות מהפורום

תוצאות שלא ניתנו בטיפול קוסמטי

שירי | לפני 36 דקות | רשלנות בניתוח

דוח אזהרה וקנס כספי

מעיין | לפני 58 דקות | דוחות תנועה

איתור פסק דין ישן

אביעד | לפני 1 שעות, 3 דקות | בית המשפט

חיוב מזונות מעל גיל 18

כרמית | לפני 1 שעות, 6 דקות | בית דין רבני

קבלת פיצוי בגין מחלת מקצוע במקביל להמשך עבודה

מור | לפני 1 שעות, 28 דקות | מחלת מקצוע

תשלום מדור לבגירים ולקטין

אסנת ונונו | לפני 1 שעות, 42 דקות | הסכם גירושין

עורכי דין לפי תחום או עיר

apps iphone android

הרשעה או אי הרשעה בבית המשפט- מה זה אומר? רישום קבלן - מתי לבדוק האם הקבלן רשום בפנקס הקבלנים?

פייסבוק

ליאת פסטרנק-אלקיים, משרד עורכי דין

עוסקת בדיני משפחה, גירושין, מעמד אישי, ירושות וצוואות

053-7105244

מעודה יוסף - עו"ד ומגשר

דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין

053-9428951

עו"ד גילה עיני

עוסקת בייפוי כח מתמשך, גירושין, ממון, משמורת, רכוש, צוואות וירושות ואבהות

053-9428406

שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישור

משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ

053-7105249

עו"ד רוני יאיר

ר"צ חקירות לשעבר במשטרת, משרדו פועל בתחום הפלילי וצווארון לבן.

053-9428370

משרד עורכי דין שרון סגל ושות`

עוסק בדיני גירושין, משפחה וירושה ובמעמד אישי. שלוחות בתל אביב ובנתניה.

053-9374376

רות רפאלי, משרד עו"ד

משרד בוטיק העוסק בדיני עבודה על כל רבדיו, לרבות ייצוג בתביעות אזרחיות.

053-8007615

עו"ד אריק ריביצקי

המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע

053-9386727

מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרת

עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג

053-8007664

עו"ד פלילי – גיל באיער

תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות

053-9428974

שוובר - קלביר משרד עו"ד

המשרד עוסק בדיני משפחה וירושה, ייפוי כוח מתמשך, דיני עבודה ולשון הרע.

053-9386787

עו"ד דותן לינדנברג

תאונות דרכים ועבודה, רשלנות רפואית, תביעות ביטוח

053-9428574