עו"ד ומגשרת מיכל זלינגר
הסכם גירושין
עו"ד דבבורה אביטבול
צרפת | דרכון צרפתי
עו"ד נריה כהן מגורי
תאונת עבודה
עו"ד אריק שלו
אחוזי נכות
עו"ד יעקב האודייק
אזרחות הולנדית
עו"ד עודד פרץ
סכסוכי שכנים
עו"ד אורית פז
תאונות דרכים
עו"ד אירית ינקוביץ
מיסוי מקרקעין
עו"ד מורן גור ועו"ד מיכל ואקרט
מנהל מקרקעי ישראל
עו"ד דותן לינדנברג
רשלנות רפואית באבחון
עו"ד ומגשרת מיכל זלינגר
משמורת
עורך דין אבינועם גואלמן
נדל"ן ביהודה ושומרון
רונן שיין ושות' - משרד עורכי דין
רישוי עסקים | רישיון עסק

זכויות יוצרים במוסיקה - מתי משלמים פיצויים? מהן זכויות אמן?

זכויות יוצרים במוסיקה הינן סוגיה משפטית מורכבת. מהי אקו"ם וכיצד מתמודדים עם תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים במוסיקה ואמנות?

שחר מנהלת האתר, 20/02/2013
 

זכויות יוצרים במוסיקה הינה סוגיה משפטית מורכבת אשר חוסר בהירות מסוים אופף אותה. חוסר בהירות זה גורם לישראלים רבים לחוש מעט חסרי אונים נוכח חשש מפני תביעות אשר תוגשנה כנגדם מחמת הפרת זכויות יוצרים.


יש לכם שאלה?
פורום זכויות יוצרים במוזיקה ואמנות
פורום קניין רוחני


שאלות נפוצות אשר עולות בקרב ישראלים "נבוכים" אלה הינן - האם ניתן להשמיע רדיו בעסק? האם מסיבה פרטית בה מתנגנים שירים על פי פלייליסט ממחשב הינה הפרת זכויות יוצרים? על מי האחריות לשלם תגמולים בעת שמחה באולם אירועים? מה לגבי הופעה חיה? להלן מאמר אשר סוקר באופן ראשוני, ובקליפת אגוז, את סוגיית זכויות היוצרים במוסיקה בישראל.


המשפט הישראלי קובע כי כל שיר המושמע במדינה מקפל בתוכו שלוש זכויות יוצרים שונות. זכות ראשונה על המילים, זכות שנייה על הלחן, וזכות שלישית השייכת למקליט השיר (חברת התקליטים או אולפן ההקלטות). אי לכך, כל השמעה של שיר בישראל חייבת את שלושת האישורים הרלבנטיים מבחינת בעלי זכויות היוצרים. השמעה ללא הזכויות הנ"ל הינה הפרת חוק העלולה להקים עילת תביעה.


תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים במוסיקה עלולות להגיע עד כדי עשרות אלפי שקלים. אי לכך, מומלץ להיזהר מפניהן. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת הינה להכיר את החוק ולהימנע מהשמעת שירים ללא האישורים המתאימים. עם זאת, גם במידה והוגשה כנגדכם תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים במוסיקה, חשוב לדעת כי המקרה איננו אבוד. עורכי דין העוסקים בתחום יוכלו לסייע במרבית המקרים ולהביא להפחתה משמעותית של סכום התביעה. בדומה לכל סוגיה משפטית, גם הפרת זכויות יוצרים בשירים הינה עניין הנבחן בהתאם לכל מקרה לגופו.


כיצד משיגים הסכמה להשמעת שירים?


היות והאמנים אינם יכולים לאכוף באופן עצמאי את השמירה על זכויות היוצרים שלהם, רבים מהם העבירו את הסוגיה לתאגידים המנהלים את זכויות היוצרים בניהול משותף. דהיינו, האמנים מעבירים את זכויות היוצרים לתאגיד, וזה עוסק באכיפת החוק וההתנהלות מול הגורמים המעוניינים בהשמעת המוסיקה (למשל - אולמות אירועים). התאגיד המוכר ביותר מבחינה זו הינו אקו"ם בע"מ.


אקו"ם הינו ראשי תיבות של "אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל". מדובר באגודה אשר שמה לעצמה למטרה לשמור על זכויות היוצרים של יצירות בישראל - מהארץ ומהעולם. אקו"ם פועלת במרץ על מנת לגבות תמלוגים ראויים עבור האמנים והשימוש ביצירותיהם. למעשה, האגודה פוטרת את המשתמש במוסיקה מחובתו לפנות באופן ישיר לכל יוצר ויוצר. אקו"ם נוסדה לפני כ-80 שנה, בשנת 1936. על מייסדיה נמנו יוצרים בולטים בשנות ה-30 של המאה ה-20 כגון לאה גולדברג, משה וילנסקי, מדרכי זעירא, אברהם שלונסקי, אלכסנדר פן ועוד.


על פי רוב, השמעת מוסיקה בפרהסיה נעשית תוך כדי תיאום מול אקו"ם ותשלום תמלוגים כנדרש. מדובר בתופעה ידועה אשר כמעט כל חתן וכלה "נאלצים" לעבור אותה בדרכם לחופה. כמו כן, רבים אינם יודעים זאת אבל לעיתים אין די בתשלום לאקו"ם ויש לשלם גם בגין השימוש בזכויות היוצרים מבחינת ההקלטה עצמה. תשלום זה נעשה בישראל מול הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ או מול הפי"ל (הפדרציה למוסיקה ישראלית וים תיכונית בע"מ).


הסוגיה מסתבכת כאשר גורמים או פרטים משמיעים יצירות מוסיקאליות מבלי שהם מודעים לחובת תשלום התמלוגים ("במקרה הטוב") או שהם בכוונת מתכוון אינם נושאים בתשלום ("במקרה הרע"). כפי שצוין לעיל, תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים בשירים עלולות להגיע עד כדי סכומים משמעותיים. להלן דוגמאות למקרים כאמור.


דוגמאות לפיצויים


לא אחת, בתי המשפט עוסקים בסוגיות הקשורות לענייני זכויות יוצרים במוסיקה. למשל, לאחרונה נקבע כי כאשר בית עסק מפר זכויות יוצרים בשירים, ייתכן והאחריות בעניין תונח לפתחו של בעל המקום (וזאת חרף האישיות המשפטית הנפרדת). לדוגמא, בית קפה בקניון בנתניה קיים הופעה חיה במהלכה בוצעו גם "קאברים" של שירים ישראלים. אקו"ם הגישה תביעה כנגד בית הקפה בשל הפרת זכויות היוצרים של האמנים ששיריהם הושמעו בהופעה.


בית הקפה העלה שתי טענות. ראשית, נטען כי הקניון משלם תמלוגים חודשיים לאקו"ם. שנית, נטען כי אין להטיל אחריות כלשהי על בעל בית הקפה, וזאת מתוך העיקרון המסחרי-משפטי של הפרדה בין חברה בע"מ לבעליה. בית המשפט קיבל את טענות אקו"ם, הן מבחינת הפרת זכויות היוצרים והן מבחינת האחריות האישית. נקבע כי אחריותו האישית של בעל בית הקפה נבעה מכך שהוא הוביל את הפרת זכויות היוצרים במקרה דנן. בית המשפט פסק כי בית הקפה ומנהלו ישלמו לאקו"ם פיצויים בסך 70,000 שקלים בגין הפרת זכויות היוצרים.


במקרה אחר, בית משפט השלום בקריות פסק פיצויים בשיעור 30,000 שקלים בגין השמעת שירים תוך כדי הפרת זכויות יוצרים באולם אירועים. התביעה הוגשה על סך של כ-80,000 שקלים כנגד אולם אירועים בחיפה. נטען כי "חוקר מטעם אקו"ם" ביקר במקום בזמן אירוע ומצא כי הושמעו בו שירים אשר לא שולמו עליהם תגמולים לאקו"ם. בסופו של היום, במקום לשלם סכום לא גבוה של כמה מאות שקלים טרם האירוע, אולם האירועים נאלץ לשלם סך של כ-30,000 שקלים בגין הפרת זכויות יוצרים.


לסיכום,


מדי שנה אנו שומעים על תביעות רבות המוגשות על ידי אקו"ם כנגד גופים שונים. לדוגמא, לאחרונה פורסם בכלי התקשורת כי אקו"ם הגישה תביעה בשיעור של מאות אלפי שקלים כנגד תחנת הרדיו רשת ב' (בגין השמעת שירים - לכאורה - ללא תשלום תגמולים). כמו כן, חברת תנובה ארגנה אירוע בו הושמעו שירים על ידי חברה חיצונית. אי לכך, אקו"ם החלה בהתנהלות משפטית כנגד תאגיד החלב.


כפי שניתן לראות, לא תמיד ברור האם מדובר בהפרת זכויות יוצרים במוסיקה ומיהו האחראי לביצוע העוולה. לדוגמא, במידה ומוסיקה מושמעת באולם אירועים במסגרת חתונה, נשאלת אפוא השאלה מי חייב בתשלום התגמולים - הזוג המאושר או בעל האולם. כמו כן, האם ניתן לגבות תמלוגים בגין השמעת מוסיקה במסיבה פרטית ומהי מסיבה פרטית. עורכי דין העוסקים בתחום יכולים בדרך כלל לבחון את נסיבות המקרה הספציפי בהתאם להלכה הפסוקה ותקדימים רלבנטיים. חשוב להדגיש כי אין מקרה הזהה למשנהו וכל אחת מהסיטואציות הנ"ל יכולה להיות שונה מקודמתה.
 


הוספת תגובהתגובות לכתבה

עוד...עוד מאמרים קניין רוחני

גניבת עין - הלכה למעשה

גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורר, 29/08/2018

בשעה טובה הקמתם עסק חדש. הודות למאמצים והשקעה רבה העסק משגשג והמוניטין שלכם פורח. אלא שאז אתם מגלים לתדהמתכם שמישהו מוכר מוצרים מזויפים תוך שהוא עושה שימוש במותג המסחרי שלכם. האם ישנה דרך להגן על העסק שלכם?

חוק העיצובים: כך ניתן להגן על עיצוב תעשייתי ועיצוב גרפי מפני העתקות

LawGuide, 16/08/2018

לאחרונה נכנס לתוקפו חוק העיצובים החדש, אשר מעניק הגנה אוטומטית מפני זיופים או העתקות של עיצובים מקוריים בתחומי עיצוב המוצר, עיצוב תכשיטים, עיצוב גרפי, עיצוב אופנה ועוד, ומאפשר הגשת תביעה וקבלת פיצויים ללא הוכחת נזק בסכום שיכול להגיע עד ל-100 אלף שקלים

זכויות יוצרים בתוכנית אדריכלית: האם שרטוטים הם יצירה מקורית?

LawGuide, 24/10/2017

למי שייכות זכויות היוצרים ביצירה אדריכלית, והאם העתקת תוכניות בנייה אדריכליות מהווה הפרת זכויות יוצרים?

לדוגמה: דיני עבודה, נזקי גוף ותאונות
לדוגמה: מרכז, דרום

ייעוץ משפטי ללא התחייבות

   

נעים להכיר

לנציאנו, פרייז ושות`
053-9428442
נזקי גוף תאונות, רשלנות רפואית
ד"ר דוד שרים, עורך דין ורופא
053-9428497
רשלנות רפואית
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-און
053-9428592
דיני משפחה, משפט אזרחי
עו"ד נדב גרינולד
053-6130161
פלילי, תעבורה
עודד פרץ ושות`
053-9429004
משפט אזרחי , נזקי גוף תאונות
רות רפאלי, משרד עו"ד
דיני עבודה

הודעות אחרונות מהפורום

אי מילוי חובה על ידי עורך דין

דניאל דדון | לפני 23 שעות, 50 דקות | רשלנות מקצועית

חוב לחברת הכבלים HOT

יפה | לפני 1 ימים, 17 דקות | הסדר חוב | מחיקת חובות

טיפול שורש והתקנת כתר לא נכונים

רונן | לפני 1 ימים, 41 דקות | רשלנות רפואית שיניים

סחיטה ברשת ואיום על פרטיות

ימית | לפני 1 ימים, 43 דקות | עבירות מחשב סייבר

אי הגעת כבודה עקב עודף משקל במטוס

ר.ד | לפני 1 ימים, 43 דקות | תביעות תעופה ועיכוב בטיסות

אי החלפת פיה בבדיקת ינשוף

עקיבא | לפני 1 ימים, 45 דקות | נהיגה בשכרות

עורכי דין לפי תחום או עיר

apps iphone android

אזרחות פורטוגלית - דרכון פורטוגלי אם נתקלתם בחובות יש פתרון לצאת לחופשי ואפשר להפוך את החלום למציאות

פייסבוק

שחר & שחר - משרד עו"ד

ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.

053-9377930

דינה וולפרט משרד עורכי דין

התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות

053-7101865

עו"ד דור פנק

ייצוג במשרד הפנים, הסדרת מעמד בישראל, אזרחות ישראלית - שירות בכל הארץ

053-8007704

עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי

עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.

053-7101175

עו"ד ורו"ח אביסרור-שמעוני חיה

כ-25 שנות ניסיון בייעוץ ותכנוני מס המשלבים פתרונות מיסוי ייחודיים

053-9368604

עו"ד עדי מלאכי

עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.

053-7293465

דניאל קליין, משרד עורכי דין

המשרד עוסק בתחום דיני עבודה כתחום עיקרי תוך מיצוי זכויות העובד

053-9370267

עו״ד קליה טאוזר ליפקין

דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב

053-7101875

אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דין

עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.

053-6130164

שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דין

משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.

053-9428482

יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"ד

עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן

053-9428843

מנשה - רון משרד עו"ד

יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים

053-8007619