עורך פטנטים, גד בנט
פטנטים
עו"ד רבקה ניר
רישום קבלנים
עו"ד שי שקד
נפגעי עבירה
עו"ד איווה אשכנזי
גרמניה | דרכון גרמני
חיה לזר נוטקין - עו"ד, נוטריון ומגשרת
ידועים בציבור
עו"ד אמיר לנטון
אלימות במשפחה
עו"ד יוסי גנון
דיני מכרזים
עו"ד לימור אביטן
ביהמ"ש משפחה
עו"ד ומגשרת איריס טרומן
הסכם שלום בית
קובי צרפתי ורון צרפתי - עו"ד ורו"ח
ביטקוין
משרד עורכי דין בר-זהר דגני
הסכם ממון
טו"ר אביחיל צדוק
כתובה | סרבנות גט
עו"ד ורו"ח קובי צרפתי
מיסוי בינלאומי ורילוקיישן
עו"ד אופיר בן משה
תאונות כלליות
עו"ד דור לוי
השבת רכוש ונכסים

זכויות יוצרים במוסיקה - מתי משלמים פיצויים? מהן זכויות אמן?

זכויות יוצרים במוסיקה הינן סוגיה משפטית מורכבת. מהי אקו"ם וכיצד מתמודדים עם תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים במוסיקה ואמנות?

שחר מנהלת האתר, 20/02/2013
 

זכויות יוצרים במוסיקה הינה סוגיה משפטית מורכבת אשר חוסר בהירות מסוים אופף אותה. חוסר בהירות זה גורם לישראלים רבים לחוש מעט חסרי אונים נוכח חשש מפני תביעות אשר תוגשנה כנגדם מחמת הפרת זכויות יוצרים.


יש לכם שאלה?
פורום זכויות יוצרים במוזיקה ואמנות
פורום קניין רוחני


שאלות נפוצות אשר עולות בקרב ישראלים "נבוכים" אלה הינן - האם ניתן להשמיע רדיו בעסק? האם מסיבה פרטית בה מתנגנים שירים על פי פלייליסט ממחשב הינה הפרת זכויות יוצרים? על מי האחריות לשלם תגמולים בעת שמחה באולם אירועים? מה לגבי הופעה חיה? להלן מאמר אשר סוקר באופן ראשוני, ובקליפת אגוז, את סוגיית זכויות היוצרים במוסיקה בישראל.


המשפט הישראלי קובע כי כל שיר המושמע במדינה מקפל בתוכו שלוש זכויות יוצרים שונות. זכות ראשונה על המילים, זכות שנייה על הלחן, וזכות שלישית השייכת למקליט השיר (חברת התקליטים או אולפן ההקלטות). אי לכך, כל השמעה של שיר בישראל חייבת את שלושת האישורים הרלבנטיים מבחינת בעלי זכויות היוצרים. השמעה ללא הזכויות הנ"ל הינה הפרת חוק העלולה להקים עילת תביעה.


תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים במוסיקה עלולות להגיע עד כדי עשרות אלפי שקלים. אי לכך, מומלץ להיזהר מפניהן. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת הינה להכיר את החוק ולהימנע מהשמעת שירים ללא האישורים המתאימים. עם זאת, גם במידה והוגשה כנגדכם תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים במוסיקה, חשוב לדעת כי המקרה איננו אבוד. עורכי דין העוסקים בתחום יוכלו לסייע במרבית המקרים ולהביא להפחתה משמעותית של סכום התביעה. בדומה לכל סוגיה משפטית, גם הפרת זכויות יוצרים בשירים הינה עניין הנבחן בהתאם לכל מקרה לגופו.


כיצד משיגים הסכמה להשמעת שירים?


היות והאמנים אינם יכולים לאכוף באופן עצמאי את השמירה על זכויות היוצרים שלהם, רבים מהם העבירו את הסוגיה לתאגידים המנהלים את זכויות היוצרים בניהול משותף. דהיינו, האמנים מעבירים את זכויות היוצרים לתאגיד, וזה עוסק באכיפת החוק וההתנהלות מול הגורמים המעוניינים בהשמעת המוסיקה (למשל - אולמות אירועים). התאגיד המוכר ביותר מבחינה זו הינו אקו"ם בע"מ.


אקו"ם הינו ראשי תיבות של "אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל". מדובר באגודה אשר שמה לעצמה למטרה לשמור על זכויות היוצרים של יצירות בישראל - מהארץ ומהעולם. אקו"ם פועלת במרץ על מנת לגבות תמלוגים ראויים עבור האמנים והשימוש ביצירותיהם. למעשה, האגודה פוטרת את המשתמש במוסיקה מחובתו לפנות באופן ישיר לכל יוצר ויוצר. אקו"ם נוסדה לפני כ-80 שנה, בשנת 1936. על מייסדיה נמנו יוצרים בולטים בשנות ה-30 של המאה ה-20 כגון לאה גולדברג, משה וילנסקי, מדרכי זעירא, אברהם שלונסקי, אלכסנדר פן ועוד.


על פי רוב, השמעת מוסיקה בפרהסיה נעשית תוך כדי תיאום מול אקו"ם ותשלום תמלוגים כנדרש. מדובר בתופעה ידועה אשר כמעט כל חתן וכלה "נאלצים" לעבור אותה בדרכם לחופה. כמו כן, רבים אינם יודעים זאת אבל לעיתים אין די בתשלום לאקו"ם ויש לשלם גם בגין השימוש בזכויות היוצרים מבחינת ההקלטה עצמה. תשלום זה נעשה בישראל מול הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ או מול הפי"ל (הפדרציה למוסיקה ישראלית וים תיכונית בע"מ).


הסוגיה מסתבכת כאשר גורמים או פרטים משמיעים יצירות מוסיקאליות מבלי שהם מודעים לחובת תשלום התמלוגים ("במקרה הטוב") או שהם בכוונת מתכוון אינם נושאים בתשלום ("במקרה הרע"). כפי שצוין לעיל, תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים בשירים עלולות להגיע עד כדי סכומים משמעותיים. להלן דוגמאות למקרים כאמור.


דוגמאות לפיצויים


לא אחת, בתי המשפט עוסקים בסוגיות הקשורות לענייני זכויות יוצרים במוסיקה. למשל, לאחרונה נקבע כי כאשר בית עסק מפר זכויות יוצרים בשירים, ייתכן והאחריות בעניין תונח לפתחו של בעל המקום (וזאת חרף האישיות המשפטית הנפרדת). לדוגמא, בית קפה בקניון בנתניה קיים הופעה חיה במהלכה בוצעו גם "קאברים" של שירים ישראלים. אקו"ם הגישה תביעה כנגד בית הקפה בשל הפרת זכויות היוצרים של האמנים ששיריהם הושמעו בהופעה.


בית הקפה העלה שתי טענות. ראשית, נטען כי הקניון משלם תמלוגים חודשיים לאקו"ם. שנית, נטען כי אין להטיל אחריות כלשהי על בעל בית הקפה, וזאת מתוך העיקרון המסחרי-משפטי של הפרדה בין חברה בע"מ לבעליה. בית המשפט קיבל את טענות אקו"ם, הן מבחינת הפרת זכויות היוצרים והן מבחינת האחריות האישית. נקבע כי אחריותו האישית של בעל בית הקפה נבעה מכך שהוא הוביל את הפרת זכויות היוצרים במקרה דנן. בית המשפט פסק כי בית הקפה ומנהלו ישלמו לאקו"ם פיצויים בסך 70,000 שקלים בגין הפרת זכויות היוצרים.


במקרה אחר, בית משפט השלום בקריות פסק פיצויים בשיעור 30,000 שקלים בגין השמעת שירים תוך כדי הפרת זכויות יוצרים באולם אירועים. התביעה הוגשה על סך של כ-80,000 שקלים כנגד אולם אירועים בחיפה. נטען כי "חוקר מטעם אקו"ם" ביקר במקום בזמן אירוע ומצא כי הושמעו בו שירים אשר לא שולמו עליהם תגמולים לאקו"ם. בסופו של היום, במקום לשלם סכום לא גבוה של כמה מאות שקלים טרם האירוע, אולם האירועים נאלץ לשלם סך של כ-30,000 שקלים בגין הפרת זכויות יוצרים.


לסיכום,


מדי שנה אנו שומעים על תביעות רבות המוגשות על ידי אקו"ם כנגד גופים שונים. לדוגמא, לאחרונה פורסם בכלי התקשורת כי אקו"ם הגישה תביעה בשיעור של מאות אלפי שקלים כנגד תחנת הרדיו רשת ב' (בגין השמעת שירים - לכאורה - ללא תשלום תגמולים). כמו כן, חברת תנובה ארגנה אירוע בו הושמעו שירים על ידי חברה חיצונית. אי לכך, אקו"ם החלה בהתנהלות משפטית כנגד תאגיד החלב.


כפי שניתן לראות, לא תמיד ברור האם מדובר בהפרת זכויות יוצרים במוסיקה ומיהו האחראי לביצוע העוולה. לדוגמא, במידה ומוסיקה מושמעת באולם אירועים במסגרת חתונה, נשאלת אפוא השאלה מי חייב בתשלום התגמולים - הזוג המאושר או בעל האולם. כמו כן, האם ניתן לגבות תמלוגים בגין השמעת מוסיקה במסיבה פרטית ומהי מסיבה פרטית. עורכי דין העוסקים בתחום יכולים בדרך כלל לבחון את נסיבות המקרה הספציפי בהתאם להלכה הפסוקה ותקדימים רלבנטיים. חשוב להדגיש כי אין מקרה הזהה למשנהו וכל אחת מהסיטואציות הנ"ל יכולה להיות שונה מקודמתה.
 


הוספת תגובהתגובות לכתבה

עוד...עוד מאמרים קניין רוחני

גניבת עין - הלכה למעשה

גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורר, 29/08/2018

בשעה טובה הקמתם עסק חדש. הודות למאמצים והשקעה רבה העסק משגשג והמוניטין שלכם פורח. אלא שאז אתם מגלים לתדהמתכם שמישהו מוכר מוצרים מזויפים תוך שהוא עושה שימוש במותג המסחרי שלכם. האם ישנה דרך להגן על העסק שלכם?

חוק העיצובים: כך ניתן להגן על עיצוב תעשייתי ועיצוב גרפי מפני העתקות

LawGuide, 16/08/2018

לאחרונה נכנס לתוקפו חוק העיצובים החדש, אשר מעניק הגנה אוטומטית מפני זיופים או העתקות של עיצובים מקוריים בתחומי עיצוב המוצר, עיצוב תכשיטים, עיצוב גרפי, עיצוב אופנה ועוד, ומאפשר הגשת תביעה וקבלת פיצויים ללא הוכחת נזק בסכום שיכול להגיע עד ל-100 אלף שקלים

זכויות יוצרים בתוכנית אדריכלית: האם שרטוטים הם יצירה מקורית?

LawGuide, 24/10/2017

למי שייכות זכויות היוצרים ביצירה אדריכלית, והאם העתקת תוכניות בנייה אדריכליות מהווה הפרת זכויות יוצרים?

לדוגמה: דיני עבודה, נזקי גוף ותאונות
לדוגמה: מרכז, דרום

ייעוץ משפטי ללא התחייבות

   

נעים להכיר

פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דין
053-9370268
נזקי גוף תאונות, דיני עבודה
אשר אביטן - משרד עו"ד
053-6130835
דיני עבודה, נזקי גוף תאונות
גל גורודיסקי, עו"ד
053-6130837
דיני עבודה
רונן לפיד משרד עורכי דין
053-9368608
נזקי גוף תאונות, משרד הביטחון
מעודה יוסף - עו"ד ומגשר
053-9428951
דיני משפחה, דיני עבודה
עו"ד שרון בירון מרקוביץ
053-9428863
נזקי גוף תאונות, רשלנות רפואית

הודעות אחרונות מהפורום

שינוי שנת לידה מול משרד הפנים

יוסי | לפני 15 שעות, 35 דקות | מנהלי, רשויות ובג"צ

דוח על אי ציות תמרור 815

דנה רגימוב | לפני 15 שעות, 40 דקות | בית משפט לתעבורה

ניכוי מהשכר על טעות בעבודה

רועי גיל | לפני 16 שעות, 27 דקות | זכויות עובדים

יפוי כח מתמשך - ללא מיופה כח

גלעד | לפני 17 שעות, 2 דקות | ייפוי כוח מתמשך

שכן התקין פרגולה ללא מרזב

בתאל בן שבת | לפני 17 שעות, 7 דקות | ליקויי בניה

בקשה לביטול גזר דין למרות היעדר מהדיון

שלמה | לפני 17 שעות, 27 דקות | בית משפט לתעבורה

עורכי דין לפי תחום או עיר

apps iphone android

מדריך להצבעה בדואר לפרלמנט הפורטוגלי, מאת עו״ד אדם ידיד אזרחות פורטוגלית - דרכון פורטוגלי

פייסבוק

עו"ד אלון שליכטר

עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה

053-8007600

עו״ד קליה טאוזר ליפקין

דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב

053-7101875

גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורר

ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין

053-9428571

גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דין

עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין

053-7101883

עו"ד הלן דופרמן

המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור

053-7341970

עו"ד עמית כהן

מייצג נאשמים בעבירות תעבורה בכל בתי המשפט בארץ

053-9428869

גרוס שאקי משרד עורכי דין

עוסקת במקרקעין , התמחות בהסכמי מכר ורכישה של דירות, מגרשים, ותמ"א 38

053-7328266

שטובר & טולדנו

מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף

053-9428385

לנציאנו, פרייז ושות`

עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..

053-9428442

אייל בן ישי משרד עורכי דין

למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.

053-9377900

שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דין

משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.

053-9428482

סביר ושות` משרד עורכי דין

כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל

053-7933128