משרד עו"ד רנרט-סלומון
ביטוח ותאונות ילדים
ארז הימן, עו"ד ונוטריון
רישום בטאבו
עו"ד יעל פרי
מושבים וקיבוצים
עו"ד אורית פז
תאונות דרכים
עו"ד גיל באיער
מעצר
עו"ד און צוק
דייר מוגן | דמי מפתח
עורך פטנטים, גד בנט
פטנטים
עו"ד אדם ידיד
דרכון ספרדי פורטוגזי
עו"ד איתי ויסמן
רשלנות מקצועית
עו"ד שי שקד
נפגעי עבירה
עו"ד דן הלפרט
תמ"א 38
עו"ד אורלי זפרני לביא
ועדה רפואית
עו"ד אורי גולדמן
הלבנת הון
עו"ד אוריאל זעירא ועו"ד ישי ברק
עיקולים ועיכוב יציאה

זכויות יוצרים באינטרנט - הגנות ותביעות זכויות יוצרים

השילוב בין האינטרנט למשפט מוליד לא אחת סוגיות מרתקות המשלבות בין מערכת המשפט, השמרנית בדרך כלל, לבין המדיום החדיש...

שחר מנהלת האתר, 02/05/2011
 

זכות יוצרים הינה הגנה חוקית אשר קובעת כי יצירה מהווה קניין רוחני של היוצר אותה או של בעליה. מדובר בהגנה מפני שימוש בלתי מורשה ביצירה אשר מטרתה הינה להעשיר את עולם הביטויים ולהגן על דרכי ביטוי. נהוג לסמן יצירות מוגנות בביטוי "כל הזכויות שמורות" או בסימון האות האנגלית C בתוך עיגול (Copyrights). בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, אין צורך בסימונים אלו בכדי להעניק ליצירה הגנה מפני פגיעה בזכויות יוצרים.

 

יש לך שאלה?

פורום דיני אינטרנט


רשת האינטרנט, אשר פריצתה המשמעותית לתודעה בישראל ובעולם החלה בתחילת שנות ה-90, משמשת כיום בתור פלטפורמה תקשורתית מובילה. ניתן למצוא באינטרנט אתרים עסקיים, פרטיים, ממשלתיים וכדומה. כמו כן, יצירות רבות עולות מדי יום לרשת ועל כן הדיון בזכויות היוצרים באינטרנט הינו מורכב ומרתק.


זכויות יוצרים באינטרנט משתייכות לתחום הקניין הרוחני ויכולות לבוא לידי ביטוי בקישוריות באתרי אינטרנט, סימני מסחר עסקיים, תוכן אתרים, כתובות אינטרנט, דואר זבל, שיתוף קבצים, תמונות, קודים לבניית אתרים, עיצוב אתרים וכדומה.


בישראל, החוק המגן על זכויות יוצרים הינו חוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007. הבעיה המרכזית העומדת בפני יוצרים ובעלי יצירות באינטרנט הינה הקושי לשלוט על גולשים ממקומות שונים בארץ ובעולם לעשות שימוש בלתי מורשה ביצירותיהם. לדוגמא, אדם אשר מפרסם מאמר פנימי באתר באינטרנט, איננו יכול תמיד לשלוט על התוכן הנ"ל ברשת. מאמר זה יכול, אף מבלי שבעל היצירה ידע זאת, להיות משוכתב ומועתק לאתרים שונים, כאשר קיים קושי רב להתחקות אחר המאמר המקורי.


כיצד להתמודד עם גניבת זכויות יוצרים באינטרנט?


ישנם מספר כלים אשר באמצעותם ניתן להתמודד עם גניבה ושימוש בלתי מורשה של זכויות יוצרים באינטרנט. לדוגמא, העלאת תכנים ללא אפשרות להעתיקם. כמו כן, ניתן להיעזר גם ביישומים - כגון תוכנות הצפנה, תוכנות קידוד, תוכנות אבטחה וכדומה - אשר מאפשרים שמירה על זכות היוצרים ומעמידים קושי רב בפני העתקת היצירה ללא אישור.


העתקה, מהי?


בדומה למהלכים נוספים במרחב הוירטואלי, הפרשנות שיש לתת למהלך של העתקת זכויות יוצרים באינטרנט איננה מצומצמת כלל וכלל. לדוגמא, אלמוני פרסם מאמר באתר פרטי ואילו פלוני ציטט את המאמר באופן מדויק תוך הפניית קישור לאתרו של אלמוני. האם מדובר בהפרת זכויות יוצרים ומהו משקלו של הקישור, המודה למעשה, בזכויות היוצרים של אלמוני? כמו כן, האם פרסום לינק לאתר מסוים, ללא העתקה של התוכן, מהווה פגיעה בזכויות היוצרים. דהיינו, האם בעל היצירה הינו בעל הזכות לשלוט על הפצת מסריו ברשת או שמא כל גולש רשאי לקשר ליצירותיו.

 

סוגיות אלו נתונות לפרשנות והם נבחנות לאור נסיבותיו הספציפיות של כל מקרה ומקרה (לרבות תום ליבם של הצדדים). אי לכך, במידה וקיים חשש להעתקה, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי.


תכנים ברשת – תכנים מוגנים


רשת האינטרנט מלאה בתכנים ותמונות אשר מועלים על ידי גולשים מקצועיים ופרטיים. יודגש כי בדומה לכל מדיום, גם על תכנים ותמונות אלו חלים דיני זכויות היוצרים. חוק זכויות יוצרים קובע כי אדם אשר נגרמו לו נזקים בגין הפרת זכויות יוצרים זכאי לפיצויי מהגורם המזיק. פיצויים אלו יכולים להיות עם הוכחת נזק (לדוגמא, אלמוני הוריד תמונה שפרסם פלוני, צלם במקצועו, ומכר אותה במחיר נמוך ממחירו של פלוני). החוק מאפשר גם לשופט לפסוק פיצויי סטטוטורי לנפגע ללא הוכחת נזק. מדובר בפיצויי אשר איננו נמוך מ-10,000 שקלים ואינו עולה על 20,000 שקלים.


ציטוטים


החוק מאפשר בדרך כלל לצטט תכנים ומאמרים, חרף היותם מוגנים בזכויות יוצרים. פרסום זה חייב לעמוד בתנאי הפסיקה והחקיקה ואסור למצטט לשנות את הנאמר, לגרום להוצאת דברים מהקשרם או לסילוף כוונותיו של המפרסם. כמו כן, ציטוט לא יהיה חוקי במקרה בו הכותב המקורי הגביל את זכויות הציטוט. יצוין כי תכנים באינטרנט, קצרים ככל שיהיו, נהנים מהגנת זכויות יוצרים.


זכויות יוצרים של ספקים


בניית אתר אינטרנט, קל וחומר אתרים עסקיים, דורשת פעמים רבות סיוע מצד גורמים חיצוניים כגון מתכנתים, מעצבים, מקדמי אתרים, גרפיקאים, צלמים, עורכי תוכן וכדומה. עבודתם של אלו נעשית לא אחת באופן חד פעמי. לדוגמא, אדם המבקש מצלם מקצועי לצלם עבורו תמונות שתתפרסמנה באתר, ממתכנת לכתוב את קוד וממשק האתר, וממעצב גרפי לסייע בעיצוב התכנים והתמונות.

 

עבודתם של ספקים אלו, בין אם מדובר בקוד או בתמונה, נחשבת בגדר יצירה מקורית. אי לכך, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי וזאת במטרה להסדיר את זכויות היוצרים בין בעל האתר לספקים. מחלוקות אשר לא תוסדרנה בהסכם עלולות להביא את הצדדים לפתחן של הערכאות המשפטיות.


דוגמאות לפיצויים


הפרת זכויות יוצרים באינטרנט עלולה לגרור תשלום פיצויים ליוצר או לבעל הזכויות על היצירה. דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין אשר ניתן השנה במסגרת תביעה של חברת הוצאה לאור אשר עשתה שימוש בתמונות תוך הפרת זכויות יוצרים. הנתבעת הייתה חברה באתר תמונות ובידה רישיון להוריד יצירות מאתר זה. עם זאת, תנאי רישיון זה הופרו על ידה. בית המשפט קבע כי הנתבעת תשלם לתובעת פיצויים בסך 3,000 שקלים עבור כל תמונה שפורסמה בספר שלא כדין (15 תמונות סך הכל), ו-2,000 שקלים נוספים בגין פרסום תמונה באתר האינטרנט שלה.


בפסק דין נוסף דן בית המשפט בתמונה אשר פורסמה באינטרנט ובדפוס בקטלוג פרסומי, ללא רשות הצלם. בית המשפט קבע כי יש להרכיב את הפיצויים מהפרת זכויות היוצרים והפרת הזכות המוסרית של התובע על היצירה.


במקרה אחר, כתב באתר Ynet פרסם כתבה בנושא עולם היין אשר הייתה מבוססת, בין השאר, על מאמר באתר אינטרנט גרמני. אתר אינטרנט ישראלי העתיק את הכתבה ופרסם אותה באתרו, ללא קבלת אישורו של כתב Ynet. בעקבות הפרסום הוגשה תביעה כנגד האתר הישראלי בגין הפרת זכויות יוצרים. בית המשפט פסק עבור הכתב פיצויים בסך 10,000 שקלים.


לסיכום,


השילוב בין האינטרנט למשפט מוליד לא אחת סוגיות מרתקות המשלבות בין מערכת המשפט, השמרנית בדרך כלל, לבין המדיום החדיש. אחד מקסמיה הגדולים של רשת האינטרנט הינה החופשיות הרבה בה היא ניחנת והיכולת להעניק לגולשים מרחבים וירטואליים המנותקים מהנורמות החברתיות בהם הם "כלואים" (ראו מהפכות הפייסבוק והטוויטר בעולם הערבי).


גלישה לא אחראית ושימוש ביצירות מוגנות עלולים לגרום לעוגמת נפש רבה, הן מבחינת יוצר (או בעל) יצירה והן מבחינת מפר זכויות היוצרים אשר עלול לשלם פיצויים גבוהים במיוחד בגין מעשיו. אי לכך, במידה ואתם זקוקים לייעוץ משפטי בנוגע לזכויות יוצרים באינטרנט, מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום זה.
 


הוספת תגובהתגובות לכתבה

עוד...עוד מאמרים דיני אינטרנט ורשת

תביעת ספאם עקב פרסומות במייל: רשת מרכולים שלחה פרסומות ללא אישור וחויבה בפיצויים

LawGuide, 30/12/2018

אדם שביקש לבצע קניות מהאינטרנט נרשם לשירותי רשת המרכולים, ומיד לאחר מכן החל לקבל הודעות פרסומת לכתובת המייל שלו מבלי שאישר או הסכים לכך. הוא יקבל פיצויים בסכום של עשרת אלפים שקלים עבור 28 הודעות ספאם שקיבל

לשון הרע עבריין: פיצויים של 15 אלף שקלים לבעל מסעדה שכונה עבריין בפייסבוק

LawGuide, 13/02/2018

אישה שהתנגדה להפעלת מסעדה בבניין מגוריה, התייחסה בפייסבוק אל בעל המסעדה כעבריין אשר מפעיל את עסקו ללא רישיון. היא תפצה אותו בסכום של 15 אלף שקלים

כתבו עלי פוסט פוגעני - מה עושים?

ד"ר איריס טרומן , משרד עו"ד, 06/02/2018

דינה של הוצאת לשון הרע ברשתות חברתיות כדין הוצאת לשון הרע בכל מרחב ציבורי אחר, ולרשות הנפגע עומדת הזכות להתגונן ואף להגיש תביעה

לדוגמה: דיני עבודה, נזקי גוף ותאונות
לדוגמה: מרכז, דרום

ייעוץ משפטי ללא התחייבות

   

נעים להכיר

עו"ד פלילי – גיל באיער
053-9428974
פלילי
עו"ד יונתן רבינוביץ
053-6112798
דיני משפחה, הוצאה לפועל
משרד עו"ד יפעת כהן
053-7931310
פלילי
שטובר & טולדנו
053-9428385
רשלנות רפואית, נזקי גוף תאונות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשר
053-9428951
דיני משפחה, דיני עבודה
עו"ד אדם ידיד
053-9428886
מדינות והגירה-דרכון זר, נזקי גוף תאונות

הודעות אחרונות מהפורום

עץ בשטח השכן שהפך למפגע

רונית | לפני 2 ימים, 12 שעות, 25 דקות | בתים משותפים

מעבר דירה על סמך קבלת מקום בהוסטל

אלכס | לפני 2 ימים, 12 שעות, 37 דקות | יחסי שוכר משכיר

הגשת תביעה שלא דרך המפקחת

צילה גולדשיין | לפני 2 ימים, 12 שעות, 44 דקות | תביעה אזרחית

אי עמידה בתנאי הזכייה בכינוס

נחום | לפני 2 ימים, 12 שעות, 57 דקות | כינוס נכסים

בעלת הדירה לא מטפלת בתקלות

חיים לוי | לפני 2 ימים, 13 שעות, 9 דקות | יחסי שוכר משכיר

קריטריונים להורים מאמצים לצורך כל אימוץ

אליהו | לפני 2 ימים, 13 שעות, 14 דקות | ביהמ"ש משפחה

עורכי דין לפי תחום או עיר

apps iphone android

אנליסט עם עו"ד אוריאל זעירא על רישיון מעוקל בעקבות חוב התרת נישואין - למי הסמכות?

פייסבוק

לנציאנו, פרייז ושות`

עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..

053-9428442

עו"ד הלן דופרמן

המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור

053-7341970

עו"ד יעל בועז

המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות

053-9386035

עו"ד דותן לינדנברג

תאונות דרכים ועבודה, רשלנות רפואית, תביעות ביטוח

053-9428574

אופיר בן משה, עורכי דין

המשרד עוסק בתחום הנזיקין תוך התמקדות בתחום הרשלנות הרפואית

053-9428924

שטובר & טולדנו

מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף

053-9428385

עו"ד אלון שליכטר

עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה

053-8007600

משרד עו"ד גישור ונוטריון-חיה לזר נוטקין

דיני משפחה ומעמד אישי - גירושין, סכסוכי ירושה, אפוטרופסות, ידועים בציבור

053-9428887

עו"ד גילה עיני

עוסקת בייפוי כח מתמשך, גירושין, ממון, משמורת, רכוש, צוואות וירושות ואבהות

053-9428406

עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי

עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.

053-7101175

סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"ד

ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות

053-7101869

מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרת

עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג

053-8007664